31 Mart 2024 tarihinden itibaren, Latin Amerika'dan Rotterdam Limanı'na gelen tüm ithalat konteynerleri, mevcut liman lojistik süreçlerinin dijital esnekliğini artırmak amacıyla iş dünyası ve yetkililerin ortak girişimi olan Güvenli Zincir aracılığıyla güvenli ve güvenilir bir şekilde serbest bırakılacak. Yeni operasyonel yaklaşım, yalnızca tanıdık, yetkili taraflardan oluşan kapalı bir lojistik zinciri oluşturuyor.

Güvenli Zincir'de şirketler terminalden bir konteyneri alma yetkisini dijital olarak birbirlerine aktarıyor. Yalnızca Güvenli Zincir aracılığıyla yetkilendirilmiş bir iç hat operatörü terminale erişim sağlayabiliyor. Potansiyel suistimale açık olan PIN kodları kullanılarak konteyner toplanması sona erecek. 

Güvenli Zincir sözcüsü şunları söyledi: "PIN kodlarının e-posta yoluyla yaygın olarak paylaşılması dönemi sona erdi. Güvenli Zincir'de, bir konteynerin güvenli ve güvenilir bir şekilde toplanması için gerekli olan tüm bilgiler bir bağlantıdan diğerine dijital olarak aktarılıyor." 

Güvenli Zincir, Hollanda liman lojistik zincirlerini istenmeyen dış etkilere karşı daha dirençli hale getiriyor. Güvenli Zincirin işleyebilmesi için lojistik zincirindeki tüm tarafların harekete geçmesi gerekiyor. Bu, nakliye hattı/gemi acentesi ile başlayıp nakliyeci, nakliyeci ve iç operatör (kamyon, tren, iç nakliye) aracılığıyla terminale kadar devam edecek. Güvenli Zincir tüm bu taraflar için yeni bir operasyonel yaklaşım gerektiriyor. Liman İdaresi'nin, güvenli ve dayanıklı bir liman için bu işbirliğinin kolaylaştırılmasına yardımcı olduğu belirtildi.

CMA CGM, COSCO Shipping, Maersk, MSC, ONE OOCL ve ZIM, Latin Amerika'dan Rotterdam'a hizmet veren nakliye hatları/gemi acenteleridir. 

"Yüzen Ahır" Çelebi Limanı'nda: "Toz ve koku halkı bezdirdi" "Yüzen Ahır" Çelebi Limanı'nda: "Toz ve koku halkı bezdirdi"

Şu anda müşterilerini aşamalı olarak bağlama sürecinde bulunuyorlar. HMM, Yang Ming ve (yakında) Evergreen de halihazırda Secure Chain ile çalışmaya başladı. Latin Amerika'dan gelen ithalat konteynerlerinin ardından, nakliye hatları/gemi acenteleri diğer gelen derin deniz konteynerleri için Güvenli Zincirin aşamalı olarak uygulanmasına odaklanacaklar.

Güvenli Zincir büyük ölçüde Hollanda limanlarının tarafsız lojistik platformu olan Portbase'in Liman Topluluk Sistemi üzerinden çalışıyor. Güvenli Zincir'e uyum sağlamak için Portbase, mevcut birkaç dijital hizmetin üzerine ekstra bir yetkilendirme katmanı ekledi. Bu, farklı bağlantıların bir konteyneri toplama yetkisini güvenli bir şekilde iletmesini mümkün kılıyor.

Editör: Haber Merkezi