Romanya, Fransız Naval Group ile Gowind sınıfı korvet tedarikinde yaşadığı problemlerin ardından ihaleyi iptal etme kararı aldı.

SavunmaSanayist.com'un haberine göre; 2019 yılında Romanya Milli Savunma Bakanlığı, korvet tedariki ihalesinin kazananı olarak Fransa’dan Naval Group ve Romanya’daki Köstence Tersanesi’nden oluşan bir iş ortaklığını açıklamıştı. Orijinal anlaşma uyarınca ortaklık, Romanya Deniz Kuvvetleri için dört adet Gowind 2500 sınıfı korvet inşa etmekle görevlendirilmişti. Ancak Fransız yetkililer tarafından da teyit edildiği üzere, Naval Group ile Köstence Tersanesi arasındaki mali anlaşmazlıklar nedeniyle projedeki ilerlemeler oldukça gecikti. Naval Group’un söz konusu sözleşmeyi dört senedir imzalamaması üzerine Romanya Savunma Bakanlığı, Haziran 2023’te Fransız şirkete bir ihtar çekmişti.

ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı

Son olarak Romanya Savunma Bakanlığı, korvet tedarik ihalesinin iptal edildiğini açıkladı. Bütçe sıkıntıları sebebiyle ihalede ikinci olan Hollandalı Damen şirketiyle de sözleşme görüşmeleri gerçekleştirmeyen Romanya Savunma Bakanlığının, ikinci el gemi tedariki yoluna gitmesi bekleniyor.

Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar, Haziran 2023’te yaptığı açıklamada, “Fransız tarafının önümüzdeki üç gün içinde sözleşmeyi imzalamaması halinde MApN, ikinci sıradaki Hollandalı Damen ile görüşmelere başlayacak.” ifadelerine yer vermişti.

MİLGEM teklif sunabilir

İhale süreciyle ilgili sosyal medya hesabından hatırlatma yapan savunma uzmanlarından Kozan Selçuk Erkan, şu yorumu paylaştı: “İhaleye toplam beş teklif verilmişti. Fransa, Damen, Fincantieri, MİLGEM ve Alman K-130 vardı. İhale sonucu ilk üçe Fransa, Damen ve Fincantieri kalmıştı. Fransa uzlaşmadı, gitti. Damen'in tersane ortaklığına el kondu ki; büyük bir tersanedir Romanya'daki... Bakalım İtalyanlar ne yapacak?

“Bu tip korvet ihalesinde teknik beceriden ziyade politik destek ve finansman kolaylıkları belirleyici olur. İtalyanlar politik olarak Fransa kadar politik güç oluşturmasa da, çok iyi finansman desteğiyle masaya geliyorlar. Bizim kurumlarımızın devlet desteğiyle yolu bu olmalı.”

Diğer yandan, önümüzdeki süreçte Türkiye'nin MİLGEM ile Romanya'ya yeni bir teklif götürebileceği de değerlendiriliyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi