Roma döneminden kalma bir yük gemisinin batığı İtalya'nın başkenti Roma açıklarında bulundu. Geminin milattan önce 1'inci ve 2'nci yüzyıla ait olduğu değerlendiriliyor.

Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı Köprü kazasında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Yaklaşık 2 bin yıl önce batan bir yük gemisinin enkazı İtalya'nın başkenti Roma açıklarında bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan İtalya'nın Carabinieri polisi, batığın Roma'ya yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Civitavecchia limanı açıklarında ve yaklaşık 160 metre derinlikte bulunduğunu açıkladı. 

Reuters'ın haberine göre, 20 metreden uzun olduğu tahmin edilen ve milattan önce 1'inci ve 2'nci yüzyıla ait olduğu değerlendirilen yük gemisinin Roma döneminden kaldığı düşünülüyor. Geminin Roma döneminde kullanılan bir çeşit kavanoz olan 'amfora' taşıdığını belirten polis, gemideki çoğu amforanın bozulmamış olduğunu belirtti.

'Eski ticaret yollarına da şahitlik ediyor'

İtalya polisi, konuya ilişkin açıklamasında, "Bu olağanüstü buluntu, kıyıya ulaşmaya çabalarken denizde tehlikelerle karşı karşıya kalan bir Roma gemisini enkazına ilişkin önemli bir örnek. Bu, aynı zamanda eski deniz ticaret yollarına da şahitlik ediyor" dedi.

Batığın uzaktan idare edilen bir robot sayesinde yerinin tespit edildiği ve kayıt altına alındığı açıklandı. Enkazı ya da içindeki yükü çıkarmak için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı ise netlik kazanmadı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi