Denizcilik Genel Müdürlüğü, şubat ayına ait yük ve konteyner iststistiklerini yayınladı. 

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, yük, konteyner ve Ro-Ro taşımacılığında şubat ayı için açıklanan verileri sosyal medya hesabından değerlendirdi. 

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden 'Evyap Limanı' açıklaması Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden 'Evyap Limanı' açıklaması

"Şubat ayı umut ayı oldu" diyen Prof. Esmer, "Yılın bu şekilde sürmesi dileğiyle" temennisinde bulundu.

Prof. Dr. Soner Esmer'in verilere ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"Limanlarımızda ocak-şubat ayları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %6,2 oranında yük artırdı. Tonaj olarak sıvı dökme yükler hariç tüm yük gruplarında artış olurken genel kargo ve konteyner yüklerindeki artış oransal olarak daha yüksek seyretti. 2023 yılını lider kapatan Aliağa Liman Başkanlığı liderliğini sürdürdü. Tüm limanlarda sadece şubat ayındaki artış ise %15,4 oldu.

Konteynerde ise ocak-şubat döneminde artış %18,8 olurken aylık bazda şubat ayında %39 gibi çok önemli bir oranda artış gerçekleşti. Yine şubat ayında transit konteyner %109 gibi tarihi bir artışa sahne oldu. Liman başkanlığı bazında Ambarlı, sınırları içindeki üç limanın elleçlemeleri ilk sıradaki yerin korurken Tekirdağ’da önemli bir atılım gözlemlendi. Tekirdağ Liman Başkanlığı sınırları içinde konteyner yüküne hizmet veren Asyaport, şubat ayında 200 bin TEU’nun üzerinde elleçleme hacmi gerçekleştirerek daha önce MIP limanına ait rekoru üst sıralara taşıdı. Limanda şubat ayındaki artış oranı %86 oldu. Konteynerde ithalat dolu konteyner hariç tüm rejimlerde artış gerçekleşirken özellikle transit konteynerdeki artış dikkat çekti (%62).

Ocak-şubat döneminde Ro-Ro’daki artış %9,2, bitmiş araçtaki artış ise %0,4 olarak gerçekleşti."

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi