Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, yük, konteyner ve Ro-Ro taşımacılığında ocak ayı verilerini "Limanlarımız yıla düşüş ile başladı" notuyla değerlendirdi.

Prof. Dr. Esmer, "Denizcilik Genel Müdürlüğü verilerine göre limanlarımız ocak ayında toplam yükte %1,8 oranında bir düşüş ile başladı" dedi.

Düşüşte kuru ve sıvı dökme yüklerin etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Esmer, "Sıvı yüklerde ham petrol transitinin düşmesi geçtiğimiz yıldan bu yıla aktarılan bir sorun. Sıvı transit yükteki azalma %40'ları buldu" ifadelerini kullandı.

Kızıldeniz krizi, Türk limanlarında transit trafiğini artırdı Kızıldeniz krizi, Türk limanlarında transit trafiğini artırdı

Konteynerin ise yıla iyi başladığını vurgulayan Prof. Esmer, "Ocak ayında %2 oranında bir artış var ve özellikle transit konteynerdeki %23'ü bulan artış bunda etkili oldu" derken Ro-Ro taşımacılığına ilişkin de şunları kaydetti:

"Hem bitmiş araç (%5,6) hem de yük (%3,5) tarafında güzel bir açılış yaptı. Kruvaziyer yolcu sayısı ise oldukça umut verici."7DENİZ

Editör: Haber Merkezi