Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan ve uluslararası bakanlar, Avrupalı yetkililer ve tüm büyük uluslararası denizcilik örgütlerinin başkanlarının katılımıyla Posidonia 2024, Atina Metropolitan Expo'nun ana konferans salonunda düzenlenen bir törenle resmen açıldı.

Posidonia 2024, Denizcilik İşleri ve Adalar Politikası Bakanlığı himayesinde ve Yunanistan Deniz Ticaret Odası ve Yunanistan Armatörler Birliği'nin desteğiyle düzenleniyor. Posidonia, Yunanistan'da sürdürülebilir bir etkinlik olarak ISO sertifikası alan ilk fuar özelliğini taşıyor.

Posidonia 2024, 82 ülkeden 2,000'in üzerinde katılımcı ve 23 ulusal pavyonun bu yılki yer talebini karşılayamayacak kadar küçük olan Posidonia'nın sergi alanında ürünlerini sergilemeye hazır olduğu, iki yılda bir düzenlenen etkinliğin en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Önümüzdeki hafta boyunca 40.000'den fazla katılımcıyı ağırlamaya hazırlanan organizatörler, Posidonia 2024'ün başta konaklama, MICE, ulaşım ve yiyecek-içecek sektörleri olmak üzere Yunan ekonomisine 80 milyon euro gelir getirmesinin beklendiğini belirtiyor. 

Miçotakis: Yunan denizciliği stratejik özerklikte çok önemli bir rol oynayacak

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, açılış törenine katılan Yunan ve uluslararası medya temsilcilerinin yanı sıra küresel denizcilik camiasından 800'den fazla üst düzey lidere hitap etti. Miçotakis şunları söyledi: “Liderlik ettiğiniz alanın, deniz taşımacılığının geleceğini belirleyecek değişikliklerle karşı karşıya olduğuna şüphe yok. Yeşil dönüşümden güvenli limanlara, Yunan tersanelerinin gençleştirilmesinden işgücümüzün gelişmelerin gerektirdiği becerilerle donatılmasına kadar Yunan denizcilik sektörünün ülkemizi merkez alan bu değer zincirini geliştirmek için vereceği her mücadelede yanınızda olacağımı bilmenizi isterim.”

Miçotis sözlerine şunları da ekledi: "Avrupa'nın stratejik özerklik kavramını tanımlamaya çalıştığı bir dönemde, denizciliğin, Avrupa denizciliğinin ve Avrupa denizciliği içinde en önemli gücü oluşturan Yunan denizciliğinin bu stratejik özerklikte çok önemli bir rol oynayacağını anlamasının zamanı gelmiştir."

"Posidonia, denizcilik camiasının taleplerine yanıt veren yenilikler sunuyor"

Dese Crew Management'tan Türk denizciliğinde bir ilk Dese Crew Management'tan Türk denizciliğinde bir ilk

Yunan Armatörler Birliği Başkanı Melina Travlos ise şöyle konuştu: “Denizcilik insanlığın belkemiğidir ve her koşulda küresel toplumun hayatta kalmasını, geçimini ve refahını garanti eder. Bu gerçek binlerce yıldır böyledir, ancak derinliği ve önemi tam olarak kabul edilmemiştir. Posidonia diyaloğu ve görüş alışverişini teşvik eder, iş fırsatları yaratır ve mevcut duruma ve küresel denizcilik camiasının taleplerine yanıt veren yenilikler ve öneriler sunar.”

Organizatörler adına Posidonia Exhibitions S.A. Genel Müdürü Theodore Vokos da şunları kaydetti: “Sektörümüzün başarılarından sık sık ‘Yunan denizciliğinin mucizesi’ olarak bahsediyoruz. İnsan 12 milyonluk küçük bir ulusun nasıl olup da dünyanın en büyük ve en modern filosuna (6 binden fazla okyanusa açılan gemi, tanker, konteyner gemisi, dökme yük gemisi ve diğerleri) ev sahipliği yaptığını, dünyanın dört bir yanında ticaret yaptığını ve dünya ekonomisini ayakta tuttuğunu anlamaya çalıştığında bunu yapmak cazip geliyor.  Bu mucize ülkemizin binlerce yıl öncesine dayanan denizcilik geleneklerinden kaynaklanıyor, Yunan aile şirketlerinin esnekliğini kullanıyor ve sınırların olmadığı bir dünyaya bakarken inovasyonun büyümesine izin veriyor. Posidonia'nın organizatörleri olarak, fuarımız, sportif ve sosyal etkinliklerimiz ve çok sayıda konferans ve seminer aracılığıyla denizciliğin başarılarını ve Yunanistan'a ve daha geniş anlamda dünyaya sağladığı faydaları sergilemekten gurur duyuyoruz.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi