ABD Dışişleri Bakanlığı İran Özel Temsilcisi Abram Paley geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Panama'ya Washington'un uyguladığı yaptırımlardan kaçtığından şüphelenilen İran tankerlerinden bayrağını çekme çağrısında bulunmuştu. 

Panama Denizcilik Otoritesi, ABD'nin İran gemilerini sicilde listelediği yönündeki iddiaları reddetti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda özel elçi olarak görev yapan Abram Paley, geçen hafta asıl hedeflerinin, gemilerin İran terör örgütü olarak tanımlanan oluşumları yasa dışı petrol işlemlerine katılarak desteklemesini engellemek olduğunu söyledi.

8 biden fazla geminin bayrağını taşımasıyla önde gelen küresel gemi sicillerinden biri olan Panama, elverişli bayraklar olarak bilinen bayrakları sunuyor.

Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı

Uygulama, gemi sahiplerinin, inceleme ve düzenleyici gözetimi atlayarak gemilerini belirli bir ücret karşılığında yabancı ülkelerde tescil ettirmesine olanak tanıyor. Panama denizcilik otoritesi geçen yıl ocak ayında, son dört yılda İran'ın devlet petrol devleriyle bağlantısı olduğu düşünülen 136 gemiyi listeden çıkardığını açıklamıştı.

ABD hükümeti ayrıca İran'ın petrol satışlarından elde ettiği gelirlerini aralarında Yemenli Husilerin yanı sıra Hizbullah ve Hamas gibi örgütlerin de bulunduğu çeşitli grupları finanse etmek için kanalize ettiğini belirtiyor.

Uzmanlar ayrıca, elverişli bayrak kullanımının, temerrüde düşenlerin birçok ekolojik ve çalışma düzenlemesinden ve ayrıca daha geniş denizcilik endüstrisindeki mülkiyet şeffaflığından kaçmasına yardımcı olduğunu öne sürüyor.

İlgili Haber: ABD'den Panama'ya 'İran gemilerinden bayrağını çek' çağrısı

Editör: Haber Merkezi