Panama Kanal İdaresi(ACP), geçiş kısıtlamalarına ilişkin yeni bir karar aldı. Kanal İdaresi, su seviyelerinin iyileşmesiyle birlikte mart ayının ilerleyen günlerinde üç günlük rezervasyon slotu ekleyerek transit kısıtlamalarını hafifletiyor.

İki ek slot 18 Mart'ta başlayacak transit geçişler için açık artırma yoluyla sunulacak ve bir ek slot da 25 Mart'ta başlayacak transit geçişler için hazır hale gelecek.

Neopanamax gemileri 7 adet olmaya devam ederken Panamax gemileri 18 - 25 Mart tarihleri arasında günlük 17'den 20'ye çıkacak ve şu anda 24 olan günlük transit geçiş sayısı 27'ye yükselecek.

ACP, bu tedbirlerin kanaldan transit geçiş yapmak isteyen gemilerin büyük çoğunluğunun rezervasyon yaptırma şansını artıracağını belirtti.

ACP'nin daha önce Gatun Göllerindeki düşük su seviyeleri nedeniyle nisan ayından önce kısıtlamalarda herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıklamış olması armatörler ve operatörler için memnuniyet verici bir haber.

Dünyadaki klasların %30’una sahip Dünyadaki klasların %30’una sahip

Panama Kanal İdaresi, mevcut su durumunu yakından takip ettiğini ve açıklanan tedbirlerin, koşullar değişiklik gerektirene kadar yürürlükte kalacağını ve bunların zamanında duyurulacağını söyledi.

 ACP'den yapılan açıklamada, "Ek slotların devreye sokulması, Panama Kanalı'nın önde gelen bir küresel ticaret yolu olarak statüsünü korumaya yönelik süregelen kararlılığımızı yansıtmaktadır" denildi. 

Editör: Haber Merkezi