Panama Kanalı'ndan geçmek için bekleyen gemilerin sayısı kuraklık nedeniyle arttı. Kaydedilen en kurak yılın ardından Panama Kanalı Otoritesi (ACP), hem günlük geçiş hacimlerini azaltıyor hem de gemi geçişi başına ortalama 52 milyon galon tatlı su gerektiren bir su yolu olan kanal boyunca taslak kısıtlamalar uyguluyor. Geçen hafta, normal zamanlarda maksimum 40 olan sefer sayısının zamanla şubat ayına kadar sadece 18'e düşmesini sağlayacak önemli transit kesintileri duyuruldu.

Kanaldan geçmek için bekleyen gemi sayısı önceki gün 99 iken 24 saatte 112'ye yükseldi. Son yedi yılda ortalama sayı ise 90 gemiydi. Kuraklığın hüküm sürdüğü bu yılın ağustos ayındaki en kötü anında, kanaldan geçmeyi bekleyen 160'tan fazla gemi vardı.

Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı

Pek çok nakliyatçı ve gemi sahibi, konteyner gemilerinin önümüzdeki aylarda sınırlı mevcut slotlardan aslan payını nasıl tüketeceğinin bilincinde olarak alternatif rotalar seçmeye karar verdi.

Panama merkezli kuru yük operatörü Sagitta Marine, ACP'nin ağırlıklı olarak büyük gemi sahiplerinin lehine olan slot rezervasyon sürecinin Amerika kıtasının büyük bölümünde tüketiciler üzerinde enflasyonist baskılara yol açabileceği konusunda uyardı.

Sagitta Marine'in genel müdürü Thomas Zaidman, konteynırlı ve büyük gaz taşıyıcı sektörlerin maliyetleri kolayca aktarabildiğini ve kuru yük sahiplerinin ‘kurumaya bırakıldığını’ söyledi.

"Bu, ışıkları açık tutan, yerel ekonominin işleyişini ve gelişmekte olan ülkelerde insanların beslenmesini sağlayan yük taşıyan sayısız küçük gemiyi etkili bir şekilde devre dışı bırakıyor" diyen Zaidman, yaklaşan kaçınılmaz gemi sapmalarının büyük olasılıkla Panama'nın komşu ülkelerini etkileyecek gıda ve diğer emtia fiyatları üzerinde enflasyonist etkileri olacağını tahmin ettiğini kaydetti.

Kaynak: www.splash247.com

Editör: Haber Merkezi