Panama Kanal İdaresi (ACP) 9 Nisan'da yayınladığı Denizcilik tavsiyesinde 7-15 Mayıs tarihleri arasında Gatun kilitlerinde bakım çalışması planladığını ve bunun sonucunda çalışmanın yapılacağı sekiz gün boyunca Panamax kilitlerinde günlük geçiş sayısının 20'den 17'ye düşürüleceğini açıkladı.

Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi Rusya'dan Baltık Denizi sınırının revize edilmesi önerisi

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından ACP, geçen yıl kısıtlamaların uygulanmasına neden olan kuraklığın ardından su seviyelerinin iyileşmesi nedeniyle günlük geçiş sayısını 24'ten 32'ye çıkaracak önlemleri açıkladı.

16 Mayıs'tan 31 Mayıs'a kadar Panamax kilitlerinde günlük Panamax geçiş sayısı 17'den 24'e çıkarılırken Neopanamax geçiş sayısı 7 olacak. (toplam 31)

1 Haziran'dan itibaren Neopanamax kilitlerinde günlük geçiş sayısı 7'den 8'e çıkarıldı. (toplam 32 geçiş)

15 Haziran'dan itibaren Neopanamax rıhtımlarından geçiş yapan gemiler için izin verilen azami su çekimi 13.71 metreye (45 feet) yükseltilecek. Halihazırda Neopanamax kilitlerinde izin verilen maksimum su çekimi 13.41 metre (44 feet). Bu ayarlama, Gatun Gölü seviyesi projeksiyonları ve diğer operasyonel gereklilikler göz önünde bulundurularak güvenli seyrüsefer imkanı sağlıyor.

Bu adımlar, su mevcudiyeti, Madden Gölü'nde (Alhajuela) depolanan suyun verimli kullanımı gibi geçen yıldan bu yana benimsenen su tasarrufu tedbirleri ve nisan ayında yağışların hafif bir şekilde geri dönmesi temelinde yapılan bir dizi analizin ardından atıldı.

Editör: Haber Merkezi