Dali isimli kargo gemisi 26 Mart'ta ABD'nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentindeki Patapsco Nehri üzerinde yer alan Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak yıkılmasına neden olmuş, köprü üstünde bulunan 6 kişi nehre düşerek hayatını kaybetmişti.  Kaza tarihinden bu yana 3 kişinin cansız bedenine ulaşılırken diğer 3 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor. 

Arama çalışmaları devam ederken köprü kazasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), köprü kazasına ilişkin soruşturma başlattı.

Konuya vakıf iki ABD'li yetkiliye dayandırılan haberlere göre, soruşturma kapsamında çöküşe yol açan koşullar ve tüm federal düzenlemelere uyulup uyulmadığı incelenecek.

Kurumdan yapılan açıklamada, "FBI, Dali kargo gemisinde mahkeme tarafından yetkilendirilmiş kanun uygulama faaliyetlerini yürütmektedir" denildi.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

Bu soruşturma, Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu tarafından Dali'nin elektrik güç sistemini hedef alan soruşturmadan ayrı olarak yürütülüyor. Dali'nin seyir veri kaydedicisi, köprüye yaklaşırken sadece bir dakika üç saniye boyunca güç kesintisi yaşandığını ve baş kılavuz kaptanın 300 metre uzunluğundaki gemiyi çarpışmadan uzak tutmak için iskele demirini atarak döndürmeye çalıştığını gösterdi.

FBI soruşturmasının, gemi mürettebatının limandan ayrılmadan önce Dali'de mekanik ya da elektriksel sorunlar olduğunu bilip bilmediğine odaklandığı ve 26 Mart'ta köprüyü aşağı indirerek bir yol çalışması ekibinden altı kişinin ölümüne yol açtığı bildiriliyor.

Editör: Haber Merkezi