Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı

Panama Kanalı Otoritesi'nden kanaldan geçişlerle ilgili bir açıklama geldi. Ocak ayından itibaren günlük geçiş sayısının 24'e çıkacağı bildirildi. 

Şu anda, altı neopanamax ve 16 panamax'a bölünmüş 22 geminin günlük geçişine izin veriliyor. Bu kısıtlama, El Niño'nun neden olduğu kuraklık nedeniyle yılın bu zamanında alışılmadık derecede düşük su seviyelerine maruz kalan, kanalın ortasındaki Gatun Gölü'nün mevcut durumunun yarattığı zorluklara bir yanıt. 

Kalıcı kuraklık, ACP'nin günlük geçiş sayılarını yaklaşık %50 oranında azaltarak trafikte bir göçe yol açtı. Birçok gemi ya burunlar üzerinden ya da Süveyş Kanalı üzerinden daha uzun rotaları tercih etti. Geçtiğimiz ay Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'in güneyindeki ticari deniz trafiğini hedef almasıyla kendi başına belaya girdi.

Resmi rakamlara göre Panama Kanalı'ndan geçişler Kasım ayında günde 26 geçişe denk gelen 783'e düştü. Bu rakam Ekim ayındaki 32,4'e, yılbaşından bugüne kadarki 33,9'luk ortalamaya ve 2022'deki 35,5'e göre düşüş gösterdi.

Editör: Haber Merkezi