AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım

Panama Kanalı'ndaki su seviyesinin yükselmesi, şiddetli kuraklık nedeniyle bir yılı aşkın süredir uygulanan kısıtlamaların ardından konteyner taşımacılığının normale dönebileceği umudunu doğurdu. Ancak uzmanlar durumun iyileşmekle birlikte kısıtlama öncesi seviyelere dönmekten uzak olduğu konusunda uyarıyor.

Panama Kanal İdaresi su yolundan geçişine izin verilen günlük gemi sayısını 24'ten 31'e çıkardı.

Oslo merkezli Xeneta firmasının Baş Analisti Peter Sand, artışın konteyner taşımacılığı hizmetleri için sınırlı bir rahatlama sağlayacağını, çünkü artışın daha küçük panamax kilitlerinde ek yuvalara karşılık geldiğini söyledi. Bununla birlikte, 1 Haziran'da daha büyük Neopanamax gemileri (konteyner gemileri dahil) için günlük toplamı 32'ye çıkaracak ek bir transit geçiş slotu ile daha anlamlı bir değişiklik bekleniyor. Bu arada yetkililer 15 Haziran'da Neopanamax gemileri için su çekimi sınırını 44 feet'ten 45 feet'e çıkararak normal sınır olan 50 feet'e yaklaştırmayı planlıyor.

Panama Kanalı'ndaki su sıkıntısının yol açtığı aksaklık, programlama güvenilirliği ve spot fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Sand, Panama Kanalı yavaş yavaş normal operasyonlara geçerken, işletmelerin yağış gibi öngörülemeyen faktörlere bağlı olan yavaş bir iyileşmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini söylüyor.  

Editör: Haber Merkezi