Mitsui E&S, H2-ZE Transtainer vincini geliştirdi ve Nisan 2023'te Mitsui Oita fabrikasında tamamlanacağını duyurdu.

Geliştirme sırasında, geleneksel dizel motorlu Transtainer vinçlerle aynı operasyonel performansın elde edilebileceğinin doğrulandığını iddia eden Mitsui, bu proje için yeni inşa edilen bir H2-ZE Transtainer'ın Yusen Terminals'e teslim edildiğini ve gelecekteki iyileştirmeler için geliştirme aşamasında alınan verileri doğrulamak üzere ticari işletmeye girdiğini sözlerine ekledi.

Mitsui'ye göre, küresel lojistik merkezleri olarak hizmet veren limanlar, dizel egzozundan kaynaklanan büyük miktarda karbondioksit ve toksik madde salınımına neden oluyor ve emisyonları ortadan kaldırmak için aktif olarak çözüm arıyorlar. Los Angeles ve Long Beach Limanları 2030 yılına kadar tüm kargo elleçleme ekipmanlarının emisyonlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin petrol ithalatı şubatta yüzde 11 arttı Türkiye'nin petrol ithalatı şubatta yüzde 11 arttı

Mitsui'den yapılan açıklamada, "Hidrojen kullanımı, H2-ZE Transtainer vinçlerinin elektrik şebekesine bağlanmadan sıfır emisyon üretmesini sağlayarak terminal operatörlerinin inşaat işleri yatırımından tasarruf etmesine ve mevcut işletim prosedürlerini etkilememesine olanak tanıyor. Limandaki dizel motorlu RTG'lerin modifikasyonu da mümkündür, bu da terminallerin liman hedeflerine ulaşma süresini kısaltır" denildi.

Bu gelişme, Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Organizasyonu (NEDO) tarafından kısmen sübvanse edilen, temiz hidrojenin yerel üretiminden liman konteyner elleçleme ekipmanlarının tüketim noktasına kadar hidrojen tedarik zincirinin gösterimini kapsayan bir projenin bir parçasını oluşturuyor.

Editör: Haber Merkezi