Yunanistan, DOHA sınıfı olarak da bilinen FCX-30 korvetlerinin inşasına yönelik tesislerin inşasını tamamladı. Enikos tarafından yapılan habere göre Elefsis Shipyards, korvetlerin yapımını üstlenecek. Bu bağlamda Amerikalı ONEX ile İtalyan Fincantieri arasında FCX-30 korvetlerinin inşasına yönelik iş birliği muhtırası imzalandı.

Tersane işçileri dışında gemilerin inşasına katılacak mühendisler ve Yunan firmaları ile birlikte projede 2 binden fazla kişinin çalışacağı tahmin ediliyor. Habere göre gemilerde çalışacak şirketlerin çoğu seçildi. Şirket temsilcileri ek iş birliklerinin görüşülmesi için İtalya’nın Cenova kentine gitti.

Yapılan anlaşma 6 adet korvetin inşasını içermektedir. İlk etapta ise 3+1 korvetlerle üretim başlayacak. 3+1, ilk geminin İtalya’da geri kalanının ise Yunanistan’da üretileceği anlamına gelmekte. Yapılan iş birliğiyle birlikte Yunan tersanelerine know-how transferi de gerçekleşecek.

Buna ek olarak Enikos’un İtalyan kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre İtalya, Elefsina’da savunma sistemleri için araştırma ve geliştirme merkezi kurma taahhüdü vermekte. Aynı zamanda, ticari gemilerin bakım ve onarımını desteklemek için Amerika tarafından milyonlarca dolarlık yatırım yapılacak.

Malezya, batık İngiliz gemisini yağmaladığı şüphesiyle Çin gemisini alıkoydu Malezya, batık İngiliz gemisini yağmaladığı şüphesiyle Çin gemisini alıkoydu

7DENİZ