Hayfa Limanı'nda Türk sahipli gemide yangın Hayfa Limanı'nda Türk sahipli gemide yangın

Karadeniz Ereğli ilçesinde 19 Kasım günü meydana gelen kuvvetli fırtınada askeri mendireğe çarparak batan Kafkametler adlı yük gemisinin 12 mürettebatının 5'inin cansız bedenine ulaşıldı. Geminin kaptanı Cemal Turan, mürettebatlar Berke Çamurtaş, Veli Özel, Makinist Göksel Özel, Satılmış Uslu, Mustafa Nacar ve Yağcı Ömer Hebip'i arama çalışmaları sürüyor.
Kayıp mürettebatın aileleri de Bozhane Limanı'nda çalışmaları yakından takip ediyor. Nene Hatun Gemisi'nin gemiyi çıkartma çalışmalarının yanı sıra botlar deniz üzerinden AFAD ve jandarma ekipleri de karadan kıyı sahili boyunca arama çalışmalarını sürdürüyor. 20 gün boyunca oğlunu beklediğini anlatan Ömer Hebip'in annesi Emine Hebip, "20 gündür oğlumu bulamadık, çıkmadı. Oğlumu sel sularından çıkartın. Buralarda kaldım, denizlere bakıyorum, yollara bakıyorum bulamıyorum. En son oğlumla gelirken görüşmüştük, telefonla konuştuk, 'Anne gemi batıyor kaptan bizi bırakmıyor' dedi. Dayanamıyorum artık oğlumu bulun başka bir şey istemiyorum" diye konuştu.


Emine Hebip

"Baba telefonun ödemesini yap" demiş
Ömer Hebip'in ablası Güleser Yıldız, "Bizi aradı 'Anne gemi batıyor. Kaptan bizi çıkarma dedik, çıkarıyor' dedi. Annem 'Niye oğlum' dedi. 'Bilmiyorum anne öyle emretmişler' dedi" şeklinde konuştu. Ömer Hebip ile aynı ismi taşıyan babası Ömer Hebip de şunları söyledi:
"Rusya'dan çıktığı anda oğlumla görüşmüştük, başka görüşemedik. 'Baba telefonun senedi var onu öde' dedi, 'tamam' dedim. 20 gündür burada perişanız. Bana oğlumu verecekler. Bugün çıkacak yarın çıkacak diye umut ediyoruz. Onların cevabına göre de bekliyoruz, başka ne yapalım?" 

Güngör Çamurtaş da oğlu Berke Çamurtaş'tan haber beklediğini ifade etti.

"Devletimizin arkamızda olduğunu biliyoruz"
Geminin kaptanı Cemal Turan'ın oğlu Bora Turan da "Olayın ilk gününden beri burada bekliyoruz. Devletin yetkinliğini ve çalıştığını burada görüyoruz. Devletin arkamızda olduğunu biliyoruz daha çok desteklenmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi