ABD Federal Denizcilik Komisyonu'nun (FMC) İcra, Soruşturma ve Uyum Bürosu, dünyanın en büyük denizcilik şirketini, faaliyette olmayan soğutuculu gemilerden aşırı gecikme ücreti almak ve başlangıçta sözleşmenin bir parçası olmayan şirketleri faturalandırmakla suçladı.

Düzenleyici kurumun idari hukuk hakimi Alex Chintella'ya açılan davada, Uygulama Ofisi (OE) MSC'nin bilerek ve isteyerek "Amerika Birleşik Devletleri'nin okyanus ticaretinde verimli, rekabetçi ve ekonomik bir taşımacılık sistemini teşvik etmeyen veya sağlamayan" makul olmayan ve adil olmayan uygulamalar yaptığını iddia etti.

Daha spesifik olarak, MSC'nin gemi işletmeciliği yapmayan ortak taşıyıcılar, okyanus nakliye komisyoncuları, gümrük komisyoncuları ve kamyoncular gibi ABD lojistik zinciri hizmet sağlayıcılarını hedef alan hukuka aykırı uygulamalar geliştirdiği ve uyguladığı bildirildi.

OE CEO'su "MSC yıllarca pazar gücünü kullandı ve 'tacir' gibi standart konşimento terimlerini tanımlayarak rızası olmayan ve sözleşmesi bulunmayan üçüncü tarafları alıkoyma ve gecikme ücretleri için faturalandırmayı haklı göstermek için eli ağır taktikler uyguladı. Bu durumda MSC, standart konşimentosunda 'bildirimde bulunan taraflar' olarak listelenen üçüncü tarafları, sözleşmeye dayalı veya faydalı kargo statülerine bakmaksızın faturalandırmıştır. MSC'nin doğru tarafı faturalandırmak için çalışmak yerine, 'bildirilen tarafı' faturalandırma politikası vardı, bu da birçok üçüncü tarafı etkin bir şekilde isteksiz ve rıza göstermeyen faturalandırma departmanlarına dönüştürdü" diye konuştu. 

Davada ayrıca, MSC'nin birkaç yıl boyunca ABD tarifesinde faaliyet dışı soğutuculu yük (NOR) alıkoyma ve sürastarya ücretlerini açıkça yayınlamak gibi diğer temel Denizcilik Yasası gerekliliklerini yerine getirmediği ve ortaya çıkan fazla ücretleri "faturalandırma hatası" olarak nitelendirerek hatayı sürekli olarak düzeltmediği savunuluyor.

Davada, "MSC ancak müşterileri bu fazla ücretlerle ilgili olarak karşı karşıya kaldıklarında geri ödeme yapmıştır. MSC milyonlarca dolarlık fazla ücreti iade etmek için hiçbir zaman proaktif olarak harekete geçmemiştir" denildi.

Dava, geçtiğimiz ağustos ayında duyurulan bir soruşturmanın ardından açıldı. Soruşturmada, üçüncü taraflardan alınan ücretleri değerlendirmek ve tahsil etmek için "tüccar maddesini" kullanmakla ilgili 18 ihlal ve faaliyette olmayan soğutucularla ilgili 3.000'den fazla ihlal tespit edildi. Sonuç olarak OE, 63.256.853 dolardan az olmamak üzere sivil cezalar talep ediyor.

Yunan deniz taşımacılığına verilen banka kredileri azaldı Yunan deniz taşımacılığına verilen banka kredileri azaldı

FMC avukatları, "MSC'nin bir iç denetim gerçekleştirmemesi ve faturalama süreçlerini proaktif bir şekilde uzlaştırmaması, bunun sonucunda en az 2.629 reefer fazla ücretlendirmesi ve 1.704 tartışmasız reefer ücretlendirmesi yapması, MSC'nin Denizcilik Yasasının gerekliliklerini umursamadığının ve açıkça umursamadığının açık bir göstergesidir. Dolayısıyla, bu 2.629 reefer fazla ücretlendirmesi ya Denizcilik Kanunu'nu açıkça ihlal eden kasıtlı bir eylem ya da MSC'nin farkında olması ve çözüme kavuşturmak için daha proaktif davranması gereken ağır ihmalkâr bir muhasebe hatasıdır" dedi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi