MDS Transmodal verileri, 2019'un 4. çeyreğinde Maersk ve MSC'nin Uzak Doğu-Ortadoğu ve Hindistan Alt Kıtası ticaretleri ile Avrupa varış noktalarına yönelik tüm hizmetlerini ortaklaşa gerçekleştirdiğini gösteriyor. Ancak, bu hatlarda iki hat tarafından ayrı ayrı sunulan hizmetlerin sayısı pandemi sırasında %41'e, 2022'nin 4. çeyreğinde ise %53'e yükseldi.

Bu ayrışma, 2M'nin Ocak 2025 itibariyle feshedileceğini açıklamasının ardından 2023'ün 1. çeyreğinde daha da ivme kazandı ve bireysel hizmetler hızla %90'a yükseldi ve geçen yılın 2. çeyreğinde %100 ayrışmaya ulaştı.

Benzer bir durum Uzak Doğu'dan Avrupa'ya yapılan doğrudan ticarette de gözlendi ve 2023'ün 4. çeyreğinde bu oran %95'e ulaştı. Ancak MDS analisti Antonella Teodoro, Kızıldeniz krizinin gemilerin Ümit Burnu'nun etrafından dolaşmasına neden olmasından bu yana bazı değişiklikler olduğunu açıkladı. Maersk ve MSC'nin ortak servislerinin sayısında belirgin bir artış oldu.

MDS verilerine göre FE-Avrupa seferlerinin %14'ü artık ortaklaşa gerçekleştirilirken, Orta Doğu ve Alt Kıta'ya uğrak yapan FE-Avrupa seferlerinde bu yılın ikinci çeyreği itibariyle ortak operasyon oranı %12'ye ulaştı.

Teodoro, bu durumun Maersk'in sahip olmadığı çok daha fazla tonaj gerektiren Afrika Burnu çevresindeki yönlendirmelerden kaynaklandığını düşünüyor.

Teodoro, “Rakamlara bakıldığında Maersk'in gemilere daha az yatırım yaptığı ve gemileri burun çevresine yönlendirmek zorunda kaldıklarında Maersk'in tüm hizmetleri yönlendirmek için yeterli tonaja sahip olmadığı görülüyor” dedi.

Ayrıca MDS, bazı kapasitelerin Kuzey Atlantik ticaretinden kaydığı gerçeğine işaret ediyor ki bu da son 18 aydaki büyük kapasite akışına rağmen Orta Doğu'daki sapmaların etkilerinin diğer bölgelere de yayıldığını göstermesi açısından önemli.

Teodoro, Maersk ve MSC'nin 2M'in feshedilmesinin ardından Gemini İşbirliği'nin faaliyete geçmesi halinde bile bir tür gemi paylaşım anlaşması (VSA) yapmaya devam edebileceğini düşünüyor.

Analist, “Hatlar belki de bir denge arayışında, ittifak nihayet sona erdiğinde bir VSA'yı test ediyorlar” dedi.

Rota değişimi yüzünden maliyetler bir haftada yüzde 30 arttı Rota değişimi yüzünden maliyetler bir haftada yüzde 30 arttı

Bir Maersk sözcüsü, şirketin hizmet değişiklikleri hakkında yorum yapmadığını, ancak müşterileri web sitesine yönlendirdiğini söyledi. MSC ise açıklamada bulunmadı.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi