1999'da kurulan MSC ve Maersk, 2M gemi paylaşım anlaşması çerçevesinde 10 yıldır sürdürdükleri ortaklıklarını önümüzdeki yıl sonlandıracak. İki şirket son yıllarda çok farklı büyüme yolları izledi. MSC hem yeni inşa hem de ikinci el piyasasında geçmiştekinden yüksek miktarda tonaj biriktirirken, Maersk lojistik entegratörü stratejisini izledi ve 4 milyon ila 4,4 milyon teu aralığında bir filo büyüklüğü isteğini korudu. MSC ise bu yıl 6 milyon TEU sınırını aşan tarihteki ilk gemi şirketi olacak. Alphaliner verilerine göre MSC'nin küresel pazar payı bugün %19,9.

MSC önümüzdeki yıldan itibaren tek başına faaliyet göstermek için yeterli düzeyde kütle oluşturmuş olsa da, Maersk Şubat 2025'te resmen faaliyete geçecek olan Gemini İşbirliğini kurmak üzere Hapag-Lloyd ile temasa geçti.

Ocak 2022'de MSC, Maersk'in çeyrek asırdır Alphaliner tarafından takip edilen küresel yolcu gemileri sıralamasının zirvesindeki konumunu elden geçirdi. Sipariş defterleri göz önünde bulundurulduğunda, Fransız CMA CGM de artık Maersk'ten daha büyük.

Bir navlun platformu olan Xeneta'nın baş analisti Peter Sand, "Mutlak büyüklüğü bir yana, MSC'nin Maersk'i geride bırakarak öne geçme hızı olağanüstü" yorumunda bulundu.

Maersk: Kızıldeniz dönüş için hala çok riskli Maersk: Kızıldeniz dönüş için hala çok riskli

MSC, kargo bölümünün yanı sıra dünyanın en büyük üçüncü kruvaziyer şirketi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi