Uluslararası Hidrografi Teşkilatı’nın (IHO) 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Monaco'da “Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz” temalı sergi açıldı. 1-14 Nisan tarihleri arasında Monaco Yat Kulübü’nde ziyarete açılan serginin açılışına Monaco’da dedesi Prens 1. Albert adına kapsamlı bir denizcilik müzesi bulunan Prensi II. Albert de katıldı.

 

Küratörlüğünü Deniz Müzesi eski Müdürü Ali Rıza İşipek’in üstlendiği sergi Monako Yat Kulübü’nde açıldı. Sergideki parçalar çoğunlukla ünlü Türk denizcisi Piri Reis ile Matrakçı Nasuh’u tanıtmaya yönelik eserlerden seçildi.

 

Prens II. Albert’e Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakki Musa, Marsilya Başkonsolosu Feriba Hokkaci Esirgen, Monaco Fahri Konsolosumuz Dr. İlhami Aygün, TINA Başkanı Oğuz Aydemir ve Monaco Protokolü ile diğer davetliler eşlik etti.

 

 

UNESCO 2013’ü Piri Reis, 2014 Matrakçı Nasullah yılı ilan etmişti

 

Ağırlıklı olarak Denizcilik Tarihi'nin ve deniz haritacılığının tanıtımının yapıldığı sergi, başta küratör İstanbul Deniz Müzesieski müdürü Ali Rıza İşipek olmak üzere, fikir babası olan E. Amiral Işık Biren ve mahalli katkı sağlayan Hülya Biren ile Dışişleri Bakanlığı, THY, TINA (Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı), TUPRAS, Vakko, SSI (Uluslararası Uzay Sistemleri) ve Monaco ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı işbirliğinde gerçekleştirildi.

 

UNESCO tarafından 2013 yılı, 1513 Dünya haritasının 500. Yılı dolayısıyla “Piri Reis Yılı”, 2014 ise Matrakçı Nasuh’un vefatının 450. Yılı nedeniyle “Matrakçı Nasuh Yılı” ilan edilmişti. Sergideki parçalar da bu nedenle çoğunlukla Piri Reis ile Matrakçı Nasuh’u tanıtmaya yönelik eserlerden seçildi.

 

AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek AB'den Rus LNG'sine yaptırım: Türkiye de etkilenecek

 

Piri Reisi dünya denizcilik tarihinin öncülerinden

 

Piri Reis, yorumladığı ve resmettiği haritalar ve özellikle de Kitab-ı Bahriye isimli eserleri ile dünya denizcilik tarihinin öncüleri arasında gösteriliyor. Dünyada, coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel etkilerini de birleştiren öncülerden olan Piri Reis, sadece tarihine değil, aynı zamanda dünya denizcilik tarihine de damgasını vuran bir isim. 500 yıl önce yorumladığı ve çizdiği coğrafi bölgelerdeki benzerlikler, Piri Reis’in evrensel gözlem becerisi ve bilimsel yönünü açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

Sergide Kitab-ı Bahriye’de yer alan ve Fransa-Monako sahillerine ait çeşitli portolanların bir Osmanlı sanatı olan İznik Çinisi üzerine uygulanması ile oluşturulan tablolar izleyicileri adeta büyüledi.

 

 

Matrakçı Nasrullah minyatürleri

 

1543-1544 yılları arasında Fransa İmparatorluğu’na yardım amacıyla Fransa sahillerine giden Barbaros Hayrettin, 15 ay boyunca bu kıyılarda seyretti. Barbaros’un filosunda bulunan Matrakçı Nasuh ise Marsilya, Toulon, Nice ve Antibes başta olmak üzere Fransız limanlarını büyük bir doğruluk ve ustalıkla minyatürlerine resmetti.

 

Sergide Matrakçı Nasuh’a ait bu minyatürlerin yine İznik Çinisi üzerine aktarılmış örnekleri de yer aldı.

 

Prens için özel hediye

 

Bu arada Prens II. Albert, Vakko tarafından hazırlanan harita desenli ipek fular ve kravat örnekleri ile 24 ayar altınla kaplanmış cam ürünleri çok beğendiğini ifade etti. Serginin sonunda Küratör Ali Rıza İşipek tarafından Prens II. Albert’a altınla bezenmiş 18. Yüzyıl Monaco haritasının yer aldığı bir vazo ile sergi için Vakko tarafından özel üretilen İpek kravat ve fular hediye edildi.

 

7DENİZ

 

Editör: Haber Merkezi