Süveyş Kanalı yönetimi, Mısır'ın Süveyş Kanalı'nın ikinci bir kanalını genişletmek için çalışma yaptığını açıkladı.

Açıklamalar, Yemen'deki Husi militanlarının Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırıları nedeniyle nakliye şirketlerinin Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rota olan su yolundan uzaklaşması nedeniyle kanalın gelirlerinde keskin bir düşüş yaşanırken geldi.

Yeni bir genişletme çalışması, ikinci kanalın 10 kilometre uzatılması ve kanalın bir bölümünün derinleştirilip genişletilmesi yönündeki mevcut çalışmaların üzerine eklenecek.

Bu çalışmalar, dev bir konteyner gemisi olan Ever Given'in Mart 2021'de kanalın tek şeritli bir bölümünde karaya oturarak trafiği altı gün boyunca durdurmasının ardından hızlandırıldı.

Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı

Kanal, 2015 yılında açılan ve 35 km'lik (22 mil) paralel bir su yolunun oluşturulmasını da içeren kanalın genişletilmesi için tahmini 8,2 milyar dolar harcayan borç içindeki Mısır için önemli bir döviz kaynağı.

Kanal gelirleri kademeli olarak arttı, ancak yetkililerin tahmin ettiğinden daha az artarak Haziran 2023'te 9,4 milyar dolara ulaştı ve bu yılın başında Husi saldırıları nedeniyle en az %40 oranında düştü.

Süveyş Kanalı İdaresi (SCA) Başkanı Osama Rabie yaptığı açıklamada, ek bir genişleme için ilk çalışmaların yaklaşık 16 ay süreceğini ve fizibilite, çevre ve mühendislik çalışmalarının yanı sıra toprak ve tarama araştırmalarını da içereceğini söyledi.

Açıklamada, projenin hükümet onayına ihtiyaç duyacağı ve "devletin genel bütçesine herhangi bir ek yük getirmekten" kaçınmak için SCA'nın yatırım bütçesinden finanse edileceği belirtildi.

Rabie, bunun kanalın rekabet gücünü artırabileceğini ve daha fazla ve daha büyük gemileri almasına olanak sağlayabileceğini söyledi.

2015 yılındaki kanal genişletme projesi, Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi döneminde gerçekleştirilen ve eleştirmenlerin döviz darboğazına ve artan borç yüküne katkıda bulunduğunu söylediği bir dizi mega projeden biri.

Yetkililer, son iki yılda döviz sıkıntısının daha da kötüleşmesi nedeniyle zorunlu olmayan projelere yapılan harcamaların kesileceğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi