Norveç merkezli HAV Design, Fjord1 için dört adet yeni inşa otonom batarya ile çalışan sıfır emisyonlu feribot tasarlayıp geliştirecek. Dünyanın ilki olarak tanımlanan feribotlar Norveç'in kuzeybatı kıyısındaki Lavik-Oppedal geçişini gerçekleştirecek.

Sanmar, Fransız limanına kompakt liman römorkörü teslim etti Sanmar, Fransız limanına kompakt liman römorkörü teslim etti

HAV Group'un gemi tasarım bölümü, Fjord1'in HAV Group'u teknoloji ortağı ve dört feribotun ana tedarikçisi olarak kullanma taahhüdünü temel alan sözleşmeyi 1 Mart'ta imzaladı.

Sözleşme kapsamında HAV Group'un gemi tasarım birimi, dört otonom feribotun tamamı için gemi tasarımı ve mühendislik paketi sunacak.

Feribotlar Tersan Tersanesi'nde üretilecek

HAV ile Fjord1 arasındaki sözleşme, Fjord1'in otonom bataryalı feribotlar için Türkiye'deki Tersan Tersanesi'ne gemi inşa siparişi vermesinden birkaç gün sonra imzalandı.

HAV, gemi tasarımının Fjord1 ile birlikte geliştirilen geleceğe yönelik bir işletme konseptine dayandığını söyledi. Feribotlar, otonom navigasyon ve gemideki ve karadaki manuel işlemlerin yerini alan gemi işlevlerinin yüksek derecede otomasyonu ile çalışabilecek.

Bu sıfır emisyonlu feribotların 1 Eylül 2026'dan itibaren Norveç'te Lavik ve Oppedal arasında çalışmaya başlaması bekleniyor.

Otomatik geçiş ve otomatik yanaşma dahil olmak üzere otomasyon işlevlerinin ve otonom sistemlerin uygulanması 2027'de, otonom navigasyon ise 2028'de gerçekleşecek.

HAV Group'un gemi tasarımı işinde Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jan Magne Goksøyr, "Bu dört feribot teslim edildiğinde, Fjord1 için 18 elektrikli feribot tasarlamış olacağız. Bu kayda değer bir sayı olmakla birlikte, bu dört yeni inşa feribotun çevresel ve teknolojik profili geleceğe doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor. Böylesine son derece yenilikçi feribotları tasarlama ve geliştirme iznine sahip olmak bizim için gurur verici bir an" dedi.

HAV Group ASA CEO'su Gunnar Larsen ise şunları ekledi: "Denizde yeşil dönüşümün destekçisi olmakla gurur duyan bir grup için bu sözleşme bizim için mükemmel bir stratejik uyumdur. Otonom seyir kabiliyetleri ve gemi fonksiyonlarının otomasyonu konusunda henüz erken aşamadayız, dolayısıyla bu pazarın önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bu sözleşme bizi pazarın bu büyümesinden faydalanmak için önemli bir konuma getiriyor."

Kaynak: offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi