Ege Denizi'ndeki fırtına nedeniyle Middili adası açıklarında bir yük gemisi battı. 14 kişilik mürettebatı olan Komor bandıralı bir kargo gemisinin, Midilli'nin güney kıyısının yaklaşık dört deniz mili açıklarında battığı bildirildi.

Yunan Sahil Güvenlik'ten yapılan açıklamaya göre gemi, sabah saat 7 civarında mekanik bir arıza olduğunu ilan etti ve 8:20'de bir miktar eğim belirten bir tehlike sinyali gönderdi. Kısa süre sonra da radarlardan kayboldu. İkisi Suriyeli, dördü Hintli ve sekizi Mısırlı olan mürettebattan bir kişi canlı bulundu ve donanma helikopteri tarafından kurtarıldı.

Hayfa Limanı'nda Türk sahipli gemide yangın Hayfa Limanı'nda Türk sahipli gemide yangın

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden de batan gemiye ilişkin açıklama geldi. 

Yapılan açıklama şöyle:
"AAKKM'ye saat 11.00'da Türk Radyo'dan gelen ihbar araştırılmış ve Midilli Adası'nın 4 deniz mili güney batısında Komoros bayraklı Rovana gemisinin battığı anlaşılmıştır. AIS sistemimizden gemiye ait son sinyalin 09.13'te olduğu görülmüştür. Uydu yardımlı arama kurtarma sistemimizden herhangi bir acil durum sinyali alınmamış olup Mısır'ın El Dekheila limanından yüklediği 7400 MT tuzu Ukrayna'nın Chernomorsk limanına taşımak için sefere çıkmış olan gemideki 14 personelin arasında Türk vatandaşı bulunmamaktadır. Anılan bölgede gemilere gerekli seyir uyarıları yapılmakta olup olumsuz ve ağır hava koşullarının bulunduğu bölgede arama kurtarma için gerekli koordinasyon sağlanmaktadır."

Batan gemideki mürettebatı kurtarmak için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Editör: Haber Merkezi