Dizel yağı ve metanol içeren çift yakıtlı deniz motorları üzerinde kapsamlı yangın testleri gerçekleştiren Survitec'e göre, geleneksel yakıtlı gemilerde makine alanı spreyi ve havuz yangınlarını söndürmek için kullanılan mevcut yangın söndürme yöntemleri metanol bazlı yangınlarla başa çıkmada yeterli değil.

Survitec Su Sisi Sistemleri Ürün Müdürü Michal Sadzynski, testlerin geleneksel su sisi yangın söndürme modellerinin metanol havuzu ve metanol sprey yangınlarında beklendiği gibi performans göstermediğini de doğruladığını belirtiyor. Metanol yangınları, geleneksel hidrokarbon yakıtların kullanıldığı yangınlara kıyasla çok daha agresif bir yapıya sahip.

Metanol yangınları fizikokimyasal özelliklere sahip olma eğilimi gösterir, bu nedenle hızlı bir şekilde veya aynı yaklaşımla söndürülemezler.

Metanol metil alkollü bir maddedir (CH3OH). Hidrokarbon yakıtlardan farklı şekilde yanar ve Survitec'e göre 12°C'lik önemli ölçüde daha düşük bir parlama noktasına sahiptir. Ayrıca, yapılan testlerde su sisi sistemlerinin dizel yangınlarında ısıyı absorbe etmede ve oksijenin yerini almada oldukça etkili olduğu halde, metanol yangınlarında aynı sonuçları vermediğinin keşfedildiğini bildirdiler.

Survitec, yangınla mücadele ve protokollerle ilgili endişelerin, denizcilik endüstrisi mevcut gemileri metanole dönüştürmeyi düşünmeye başladığında özellikle önemli olabileceğini söylüyor. Şu anda hizmette olan metanol yakıtlı gemi sayısı nispeten az ve özellikle alternatif yakıt için tasarlanan yeni yapılara odaklanılıyor.

Sektör şimdi de donanım yenilemelerini keşfetmeye başlıyor. Örneğin Maersk, geleneksel yakıtlarla çalışan on yıllık bir gemiyi alıp çift yakıtlı metanol operasyonları için dönüştürmek üzere yaz için ilk kez büyük bir konteyner gemisinin tadilatını planladı.

Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda Türkiye'den Gazze'ye yardım için yola çıkan 9. gemi El-Ariş Limanı'nda

Firmaya göre test sonuçları, mevcut gemilerin metanolle çalışacak şekilde yenilenmesi halinde, sabit yangınla mücadele modelinin elden geçirilmesi ve tamamen yeniden tasarlanması gerekeceğini gösteriyor.

Sadzynski testlerin, standart tahliye cihazlarının kapalı sintine alanındaki metanol havuzu yangınlarını düzgün bir şekilde söndürmediğini gösterdiğini açıkladı. Ayrıca, sorunlara örnek olarak, nozul montaj yüksekliği için gereken aralığın bir dizel yangınını söndürmek için gerekenden önemli ölçüde daha düşük olduğunu belirtiyor. Metanolde su sisi bastırmayı etkili kılmak için saatin nozul aralığını, yerleşimini ve diğer faktörleri tamamen yeniden tasarlaması gerekiyor.

Survitec ayrıca dizel yakıtlar için bazı yangın güvenliği düzenlemeleri ve test standartları mevcutken, etanol ve metanol gibi alkol bazlı yakıtlar için kesin test mekanizmalarının henüz geliştirilmediğini vurguluyor. Sadzynski'ye göre bu durum, acil eylem gerektiren yüksek riskli bir senaryo olarak görülüyor.

Firma, düzenleyicileri ve paydaşları metanolün yangın risklerini ele almaya ve metanol için standartlar, yeni test protokolleri ve güncellenmiş sıkı güvenlik düzenlemeleri oluşturmaya çağırıyor.

Editör: Haber Merkezi