Fuarizmir’de bu yıl ilk kez düzenlenen MAST-Marine Saloon Trade Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, her yaştan deniz ve tekne tutkunlarından büyük ilgi gördü. Fuar boyunca, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle birçok satışa ve iş birliği anlaşmasına imza atıldı. Katılımcı firma temsilcileri, fuarın denizcilik kenti İzmir’e çok yakıştığını dile getirdi.

Geçmişten günümüze bir liman ve ticaret kenti olmanın yanında denizci bir kent olma özelliğini de taşıyan, 1081’de Çaka Bey ile Türk denizcilik tarihinin temellerinin atıldığı İzmir; bu kimliğini pekiştiren bir fuara ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve ED Fuarcılık ortaklığı ile ilk kez düzenlenen MAST- Marine Saloon Trade, Tekne, Tekne Ekipmanları ve Deniz Aksesuarları Fuarı, denizseverlerden büyük ilgi gördü. 28 Mart – 2 Nisan 20223 tarihleri arasında fuarizmir A ve B hollerinde gerçekleştirilen MAST Fuarı, dünyaca ünlü tekne markalarını, sektörün büyük yerli üreticilerini ve denizcilik alanındaki ekipman ile aksesuar firmalarını bir arada görmek isteyen ziyaretçilerini ağırladı. Motor yatlardan yelkenliye birçok teknenin Türkiye’de ilk kez sergilenerek görücüye çıktığı fuarda, dünyaca ünlü yat tasarımcıları Turhan Soyaslan ve Tanju Kalaycıoğlu’nun konuşmacı olduğu söyleşi de gerçekleştirildi. Fuarı; Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne, İtalya’dan Macaristan’a kadar birçok ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından yerli, yabancı toplam 20 bin 540 kişi ziyaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nden fuara katılan uzun yıllar dünyaca ünlü Catalina Yachts’ın Baş Mühendisi ve Başkan Yardımcısı olarak çalışan, onlarca ödülü bulunan, Amerikan Tekne ve Yat Konseyi Eski Başkanı, tasarımcı Gerard Douglas ile 40 yılı aşkın süredir tekne üreticisi ve sertifikalı profesyonel yat brokeri olan Joseph Zammataro, fuarı değerlendirdi.

Yunanistan kapıda vize uygulamasına 5 adayı daha ekledi Yunanistan kapıda vize uygulamasına 5 adayı daha ekledi

Seferihisar Teos Marina’yı ziyaretinde kendi tasarladığı bir tekneyi görmenin ve şu andaki sahibi ile sohbet etmenin çok güzel bir deneyim olduğunu da ifade eden Gerard Douglas ile Zammataro, “Fuar bizim için çok verimli geçti, Türkiye’de birçok tekne üreticisiyle görüşme imkânımız oldu ve halen de görüşmelerimiz sürüyor. İkili iş birliği fırsatlarını, karşılıklı olarak neler yapabileceğimizi konuştuk. İki ülke için de değer yaratmak istiyoruz. Ayrıca, İzmir’i ve çevresini görme fırsatı da bulduk” dedi.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi