Husi isyancıların saldırıları nedeniyle ocak ayında kilit ticaret rotası üzerinden gemi geçişlerini askıya alan Maersk, Kızıldeniz krizinin uzaması konusunda uyardı.

CNBC'deki habere göre Danimarkalı deniz taşımacılığı devi AP Moller-Maersk, müşterilerine bu yılın ikinci yarısına kadar uzanabilecek uzun süreli bir Kızıldeniz krizine hazırlanmalarını tavsiye ediyor.

Habere göre, dünyanın en büyük ikinci okyanus taşımacısı, programına yaklaşık yüzde 6 oranında ekstra gemi kapasitesi ekleyerek operasyonel maliyetleri artırdı.

Husi isyancıların Kızıldeniz üzerinden Süveyş Kanalı'na fiili bir abluka başlatmasının ardından büyük denizcilik şirketleri yüzlerce gemilerini Güney Afrika'nın Ümit Burnu çevresinde daha uzun ve daha pahalı yolculuklara göndermeye başladı. Maersk, Husilerin iki gemisini hedef almasının ardından geçen ay bölgedeki operasyonlarını askıya aldı.

"Yakın zamanda bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz"

Bu arada militanlar, ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi bağlantılı hedefleri bombalamaya başlamasının ardından saldırılarını genişleteceklerini söyledi.

Maersk Kuzey Amerika Bölge Başkanı Charles van der Steene CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki Kızıldeniz'de yakın zamanda bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Onlara daha uzun transit rotaların 2. çeyrek ve potansiyel olarak 3. çeyrek boyunca sürebileceğini söylüyoruz. Müşterilerin, tedarik zincirlerine daha uzun toplam transit süresini dâhil ettiklerinden emin olmaları gerekecek" diye konuştu.

Asya'dan Avrupa'ya giden en hızlı rota olan Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşen trafik, dünya ticari taşımacılığının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor. Büyük nakliye şirketleri, gemilerin yönünü değiştirmek zorunda kalmaları nedeniyle artan maliyetler ve hızla yükselen sigorta primleriyle karşı karşıya.

"Küresel ticaret kasım-aralık döneminde yüzde 1,3 azaldı"

Van der Steen'e göre, teslimatın yanı sıra, nakliyecilerin artık tedarik zincirleri için gerçek maliyetleri de ölçmeleri gerekiyor. Steen "Müşterilerimizin birçoğu, tedarik zincirleri için birim başına maliyeti bütçelerine dahil ediyor ve bu da temelde sonuçlarının işe yaraması için ihtiyaç duydukları şey. Eğer bu temelden değişir ve değişirse, genel maliyetleri üzerinde oldukça önemli bir etkisi olabilir" dedi.

Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor

Kiel Enstitüsü'nün son raporuna göre, Kızıldeniz'de ticari gemilere yapılan saldırılar sonucunda küresel ticaret kasım-aralık 2023 döneminde yüzde 1,3 oranında azaldı.

Editör: Haber Merkezi