İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir'i lojistik merkez üssü yapma vizyonu doğrultusunda İZFAŞ tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Logistech-Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, ikinci yılında iki kattan fazla oranla büyüyerek, ihracat ve ithalatın itici gücü lojistik sektörünün tüm paydaşlarını buluşturdu.

Logistech’i Almanya’dan ABD’ye, Çin’den Avusturya’ya, Brezilya’dan Danimarka’ya dünyanın dört bir yanındaki 34 ülkeden bin 172’si yabancı, 33 ilden 16 bin 16’sı yerli toplam 17 bin 188 kişi ziyaret etti. Coğrafi konumu ve 8 bin 500 yıllık tarihiyle hep bir liman kenti olmasıyla doğal bir lojistik merkez olan İzmir, fuarla oluşan sinerjiyle bu konumunu perçinlemeyi hedefliyor. Fuarla İzmir’in ve Ege’nin lojistik performansının artması, sektörde kente ve ülkemize yeni yollar açılması, hem ülke hem de kent ekonomisine, ihracata da katkı sağlanması bekleniyor. Tüm bu amaçlara hizmet etmesi için düzenlenen Logistech, ikinci yılında da sektör temsilcilerinden tam not aldı.

Logitrans Transport Lojistik Fuarı'na 19 ülkeden 186 firma katıldı Logitrans Transport Lojistik Fuarı'na 19 ülkeden 186 firma katıldı

'İki kattan fazla büyüdü ve önemli bir iş birliği platformu oluşturdu'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, “Lojistik İzmir için herhangi bir sektör değildir. Bu şehrin özü, ta kendisidir. Bu yüzden Logistech Fuarı bizim için çok kıymetlidir” sözlerini hatırlatan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Başkanımız Tunç Soyer’in İzmir’i lojistikte öncü kent haline getirme vizyonu doğrultusunda, Logistech-Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarını bu yıl ikinci kez düzenledik. Fuarımız ilk yılına oranla hem katılımcı hem metrekare hem de ziyaretçi sayıları açısından iki kattan fazla büyüdü ve önemli bir iş birliği platformu oluşturdu. Tüm bunlar, sektörün ne kadar büyüdüğünü ve lojistikle ilgilenen birçok kişinin ve kuruluşun bu büyümeye katkı sağlamak istediğini de gösteriyor. Bu vizyonun, İzmir'in uluslararası ticaret koridorlarındaki konumunu güçlendireceği ve şehri uluslararası lojistikte önemli bir oyuncu haline getireceği açık. Bu hedefe ulaşmak için fuarımıza katkı sunan tüm sektör temsilcilerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. İZFAŞ olarak, tüm çalışmalarımızı, kentimizdeki kurumların, odaların, sivil toplum kuruluşlarının ve sektör temsilcilerinin desteğiyle tam anlamıyla bir güç birliği ile gerçekleştiriyoruz. Logistech’in de sektörü ileriye taşıyarak geçmiş yıllardan daha büyük bir ticaret hacmi oluşturmasını, ülkemiz için çok güçlü bir ihracat potansiyeli oluşturmasını amaçlıyoruz. Fuarımız, önümüzdeki yıllarda da istikrarlı büyümesini sürdürerek lojistik sektöründe ülkemizin gücünü temsil etmeye, ihracata, istihdama katkı sağlamaya, sektörü İzmir’de dünyayla buluşturmaya devam edecek” dedi.

'Sektör çok dinamik, çok genç ve dünyadaki en popüler mesleklerden biri'

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk da, fuarın ilk yılına göre büyüdüğünü hatırlatarak, “Bu fuarın büyümesi ile ilgili hiçbir tereddüdümüz yoktu; çünkü altında çok güzel bir ekip çalışması var. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, tüm emeği geçenler ve sektörün dinamik yapısıyla bu fuar ortaya çıktı. Sektör çok dinamik, çok genç ve dünyadaki en popüler mesleklerden biri. Ticaret savaşların ve ticaret koridorlarından bahsedilen bir dönemdeysek lojistiğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu fuarın bu kadar gelişmesinin bir nedeni olması gerekiyor. İzmir, tarihi İpek Yolu’nun üzerindeki bir şehir, Baharat Yolu’nun, Kral Yolu’nun üzerinde olan bir şehir. Bugünün ticaret koridorları, aslında geçmişin ticaret yolları. İzmir, doğunun en batısı, batının da en doğusunda bir yerde. Türkiye’nin bir lojistik ülke olmasını diliyoruz. Biz de üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu fuar da bunda önemli bir rol teşkil ediyor. Fuar mutlaka büyümeye devam edecektir, daha geniş bir yelpazeye hitap ederek tüm sektörü kapsayacaktır. Yürüyecek çok yolumuz var” diye konuştu.

'Büyük bir ivme yakalandı'

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy ise "Bu yıl ikinci kez katıldığımız ve destekçileri arasında yer aldığımız Logistech Fuarının İzmir’in gelişmiş ulaşım ağlarına ve ekonomik potansiyeline dikkat çekmesi açısından değerli bir rol üstlendiğini ve bunu başarıyla hayata geçirdiğini görmek sektörümüz ve üyelerimiz adına mutluluk verici. Sektörümüzün tüm paydaşlarını bir araya getirerek yerli yabancı alım heyetleri, profesyonel ziyaretçiler ve sektör temsilcilerinin buluşacağı bir zemin hazırlaması açısından büyük bir ivme yakalandı. Lojistik, lojistik depolama ve teknolojilerinin sektörümüzde faaliyet gösteren firmalara tanıtılmasının son derece önemli olduğunu biliyor ve dünyada gelişen lojistik teknolojilerin takip edilmesinin sektörümüz açısından bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Ayşem Ulusoy, şöyle devam etti: "Sektörümüz özelinde ise elbette İzmir’in lojistik potansiyelinden daha fazla yararlanabilmemiz açsından bir dönüm noktası olması, tüm paydaşlarımızın bir araya geldiği ve verimli iş birliklerinin yapıldığı bir fuar olması ve ülke ekonomisine katma değer oluşturabilmek en büyük beklentilerimiz arasında. Bir diğer önemli nokta ise teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde iş yapış modellerimiz de her gün teknolojiyle uyum içinde olmak zorunda. İş yapış modellerimiz değiştikçe lojistik sektörü de değişiyor. Dijitalleşme ve e-ticaret dünya genelinde hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu yarışın gerisinde kalmamak için hız ve güvenilirliği üst noktalara taşımak, günün trendlerine uyum göstermek önem taşıyor. İklim değişimi konusu da sektörümüzün en önemli gündem maddeleri arasında. Logistech Fuarı böylesine önemli gündem maddelerinin konuşulmasına ve tartışılmasına zemin hazırlayan etkinlikleri sayesinde sektörümüzün yetkin isimlerini bir araya getirerek firmalarımızın vizyon ve bilgisine de katkı sağlamakta. İzmir ekonomisinin canlanmasına, lojistik bölümlerinde eğitim gören ve sektöre adım atacak genç meslektaşlarımızın istihdamına da uzun vadede önemli katkılar sunacaktır.”

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi