Prof. Dr. Soner Esmer yaptığı değerlendirmede, “Toplam yükte şubat ayından bu yana süren artış mayıs ayında durdu. Mayıs ayında toplam yükte %0,4 oranında bir düşüş gerçekleşti. Ancak 2023 yılının Ocak-Mayıs dönemi ile karşılaştırıldığında halen artış sürüyor (%4,6)” dedi.

Karasu Limanı, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yeni lojistik kapısı olacak Karasu Limanı, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yeni lojistik kapısı olacak

Konteynerde ise Türkiye genelinde mayıs ayında artış yavaşladı diyen Prof. Dr. Esmer, “Şubat ayından bu yana ortalama %20 artan konteyner elleçlemeleri Mayıs ayında sadece %3,4 oranında artış gösterdi. Ancak toplam yükte olduğu gibi konteynerde de Ocak-Mayıs dönemi toplamında artış sürüyor (%13). Konteynerde sadece "ithalat dolu" konteynerde düşük bir azalış olurken (%-0,6) diğer tüm gümrük rejimlerinde ve dolu/boş paylarında artış oldu. Transit konteyner ise Ocak-Mayıs döneminde %54 gibi önemli bir oranda arttı” değerlendirmesini yaptı.Mayıs 2024 Yük Grafikler

Aliağa farkı artırmaya devam ediyor

Mayıs ayı itibariyle Aliağa Bölge Liman Başkanlığı Kocaeli ile olan farkını arttırmaya devam ettiğinin altınız çizen Prof. Dr. Esmer, “Aliağa’nın Kocaeli ile farkı ilk 5 ayda 2 milyon tonu buldu. Bu da Aliağa’nın liderliğinin kalıcı olacağı tezini güçlendiriyor. Konteynerde ise Asyaport liman bazında liderliğini sürdürürken (917 bin TEU) liman başkanlığı bazında Ambarlı 1,2 milyon TEU ile  (Marport, Kumport ve Mardaş) ilk sıradaki yerini koruyor. Ayrıca Aliağa’daki konteyner hacimlerindeki artış oldukça dikkat çekici. Aliağa’da konteyner hacmi özellikle Nemport’taki hacim artışı ile şubat ayından bu yana her ay ortalama %42 oranında yükseliyor. Aliağa’daki artış, İzmir’deki düşüş ile açıklanamayacak kadar yüksek. Bu da bölgenin yeni transit merkezi olma yönünde ilerlediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Esmer, “Kruvaziyer yolcu sayısı artışını sürdürürken (%10,5) gerek TIR gerek bitmiş araç RO-RO taşımalarında da artış devam ediyor. Veriler için Denizcilik Genel Müdürlüğüne teşekkür ederim” dedi.

Editör: Haber Merkezi