Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Larnaka Limanı ile ilgili bir iptal kararı aldı. Limanın geliştirilmesine yönelik 1.2 milyar euro (1.3 milyar dolar) tutarındaki imtiyaz sözleşmesi iptal edildi.

İşletmeci Kition Ocean Holdings, güney liman kentinde hem bir yat limanı hem de ticari bir liman geliştirmek ve işletmek için uzun vadeli bir kira sözleşmesine sahipti. GKRY hükümeti Kition'un teminat mektubunu yenilemediği için sözleşmeyi ihlal ettiğini söyledi. Şirket ise yaptığı açıklamada, hükümetin eyleminin Kition'un imtiyaz sözleşmesinin uygulanması için başlattığı ayrı yasal işlemlerle aynı zamana denk geldiğini söyleyerek karşı çıktı.

Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı

Ulaştırma Bakanı Alexis Vafeades şunları söyledi: "Eylemimiz liman ve marinanın devlet yönetimine geri döneceği bir süreci tetikliyor. Devlet limanı işletmeye hazırdır ve temel hizmetlerin Kıbrıs'a hizmet etmeye devam etmesini sağlayacaktır." 

Kition Ocean Holdings, hükümetin davranışının yatırımcıları korumak için var olması gereken hukukun üstünlüğüne zarar verdiğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi