Bir İngiliz gemi denetim şirketi olan Idwal, geçen yıl eylül ayına kadar 17 ay boyunca denetlediği 13.000'den fazla gemiden elde ettiği verilere dayanarak, küresel denizcilik filosundaki denizcilerin gerçek dünyadaki çalışma ve yaşam koşullarına dair eşi benzeri görülmemiş bir şeffaflık sağlayan bir sosyal etki raporu yayınladı.

Temel bulgular arasında, küresel filonun büyük bir kısmında internete erişimin yetersiz olması da yer aldı. Idwal %13'lük oranı "endişe verici" ve "son derece hayal kırıcı" olarak nitelendirdi.

Idwal "Gemilerin bu kadar önemli bir yüzdesinin internet erişiminden yoksun olması, artık her zamankinden daha bağlantılı ve veri odaklı bir sektörde anakronik görünüyor. Bu tür bir temel bağlantı eksikliği, izolasyonu şiddetlendirmekte ve mürettebat refahı sorunları yaratmaktadır" yorumunda bulundu.

Ankete katılan gemilerin yarısından fazlası mürettebat için ücretsiz wifi sağlıyor, ancak çoğu sınırlı bant genişliği ve indirme izinleri ile geliyor. Ankete katılan gemilerin %12,5'i sınırsız ücretsiz internet sunuyor.

Rapror, "E-posta, mesajlaşma, arama ve internete erişim, denizcilerin morali, refahı ve aileleriyle bağlantıları açısından hayati önem taşımaktadır. Zayıf bağlantı, aileden ve evdeki yaşamdan soyutlanmaya katkıda bulunur" diyor.

Idwal, Starlink gibi LEO hizmetleri sayesinde uygun fiyatlı sınırsız kablosuz internetin bugün daha önce hiç olmadığı kadar erişilebilir olduğuna dikkat çekerek, temel bir mürettebat refah standardı olarak ücretsiz, sınırsız interneti mümkün kılmak için BT altyapısına ve konuşma süresi maliyetlerine daha fazla kaynak yatırılması çağrısında bulunuyor.

Hong Konglu Anglo-Eastern, Starlink'i küresel gemi işletmecileri arasında ilk benimseyenlerden biri oldu. Şirketin CEO'su Bjorn Hojgaard geçen yıl Starlink'in - ve OneWeb ve Project Kuiper gibi diğer yeni uydu tekliflerinin - gemicilik tarihinde hiç yaşanmamış bir şekilde gemideki yaşamı değiştireceğini savundu.

Hojgaard,"Yakında denizciler her zaman açık olacak ve karada alıştığımız bağlantının keyfini çıkaracak. Gemi, ekip üyelerinin makinelere daha yakın olduğu ofisin kusursuz bir uzantısı haline gelecek" dedi.

Daha da büyük bir pazar payı elde etmek amacıyla, Starlink'in yetkili satıcılarından bazıları bu yıl, kayıtlı IMO numarası olan herhangi bir geminin yeni teknolojiyi denemek için iki ay ücretsiz beş terabayt-aylık mobil öncelikli hizmet alabileceği özel bir anlaşma başlattı.

Sınırlı internet erişimi nedeniyle gemiler mürettebatın kıyıdaki bağlantılara erişebilmesi için sık sık rota değiştiriyor. Bir wifi sinyalinin peşinde bu tür rota değişiklikleri felaketle sonuçlanabiliyor ki bunun en ünlü örneği dört yıl önce Wakashio newcastlemax dökme yük gemisinin karaya oturması ve Mauritius tarihindeki en kötü çevre felaketine yol açan kaza oldu.

Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor Alman gemilerindeki kadınların oranı artıyor

Panama gemi sicil müdürlüğünün kazayla ilgili raporu, mürettebatın kaza günü bir mürettebatın doğum gününü kutladığını ve ailesini arayabilmesi için bir wifi sinyali bulmak amacıyla kıyıya yaklaşma kararı alındığını ortaya koydu. Gemi Mauritius açıklarında bir kayalığa yanaşırken nöbetçi zabitin dikkati muhtemelen cep telefonuyla dağılmış ve zabit, kaptan tarafından öngörüldüğü üzere kıyıdan beş mil uzakta durmayı başaramamıştı.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi