Hareketli ve cezbedici yönleriyle her dönem turistlerin ilgi odağı olan İstanbul, turizmdeki yükselişini sürdürüyor.

İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısındaki artışa dikkat çeken TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul’un 2023 yılını 17 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısıyla kapatmasını beklediklerini açıkladı. İstanbul’un turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, İstanbul için yeni hedefin 20 milyon ziyaretçi bandına ulaşmak olduğunu kaydetti.

İstanbul’a en çok ziyaretçi Rusya, Almanya ve İran’dan geldi

İstanbul’un 200’den fazla ülkeden ziyaretçi ağırladığını belirten Bağlıkaya, dünyanın en önemli merkez noktaları arasında olduğuna da vurgu yaptı. Bağlıkaya, “Komşu ülkeler başta olmak üzere birçok ülke için merkez konumunda yer alan İstanbul’a 2023 yılında en çok ziyaretçi gönderen pazarlar; Rusya, Almanya, İran, ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Fransa, İtalya ve Irak oldu. Özbekistan, Kazakistan, Hollanda, Kuveyt ve Azerbaycan da diğer önemli pazarlar arasında yer aldı” dedi.

 “Sabiha Gökçen’e ikinci pisti turizme olumlu yansıyacak”

2023 yılında İstanbul’a gelen ziyaretçilerin yüzde 97,5’inin havayolu ile geldiğine işaret eden Firuz Bağlıkaya, ulaştırma alanındaki yeni yatırımların turizme pozitif yansıdığına dikkat çekti. Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yılda 90 milyon yolcu kapasitesi bulunan İstanbul Havalimanı kente turizm anlamında büyük bir katkı sağladı. 300’den fazla noktaya uçuş gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı, 11 aylık dönemde toplamda 70 milyonu aşkın yolcuya hizmet verdi. Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pisti de İstanbul turizmine yeni bir ivme kazandıracak. Ulaşım alanındaki bu gelişmeler 3 bine yakın tesis ve 250 bine yaklaşan yatak kapasitesine sahip İstanbul’umuz için çok sevindirici ve önemli bir gelişme. İstanbul’da konaklama tesislerinin yanı sıra turizm amaçlı kiralanan evler de turistler tarafından tercih ediliyor. Bu evler de konaklama kapasitesine dâhil edildiğinde çok ciddi bir yatak hacmi oluşuyor. Dolayısıyla İstanbul turizmine yapılan her yatırım, ziyaretçi grafiğinin yükselmesinde büyük etken oluyor.”

 Kruvaziyer yolcularının yüzde 26’sı İstanbul’a uğradı

İstanbul’un kruvaziyer turizmi açısından da çok önemli bir durak olduğunu dile getiren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, 2023 yılının 11 aylık döneminde İstanbul’a 219 kruvaziyer gemisi ile 392 binden fazla yolcu geldiğini açıkladı. TÜRSAB olarak kruvaziyer turizmine büyük önem verdiklerini ifade eden Bağlıkaya, konuyla ilgili şunları kaydetti:

'Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı' projesi başladı 'Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı' projesi başladı

“Kruvaziyer turizminde yaşanan yükselişte Galataport’un açılmasının büyük payı bulunuyor. 11 aylık dönemde ülkemizdeki 19 limana toplamda 1167 gemi ile 1,5 milyonun üzerinde yolcu geldi. Bu yolcuların yaklaşık yüzde 26’sı İstanbul’a geldi. Dolayısıyla İstanbul’un kruvaziyer turizminde de yüksek bir potansiyeli bulunuyor. Hayata geçirdikleri tramvay projesiyle kruvaziyer limanına gelen turistleri trafiğe yakalanmadan tarihi yarımadaya taşıdıklarına dikkati çeken Bağlıkaya “Böylelikle hem turistlere zaman kazandırıyoruz hem de tarihi yarımadadaki lastik tekerlekli araç trafiğini azaltarak kültür mirasımızın korunmasına destek sağlıyoruz” diye konuştu.

İstanbul sağlık turizminin merkezi konumunda

Türkiye’nin sağlık turizminde büyük mesafe kat etmesinde İstanbul’un rolüne de dikkat çeken Firuz Bağlıkaya, şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da sağlık turizmi alanında Sağlık Bakanlığı’ndan belge alan hastane sayısı 188’e, tıp merkezi sayısı 79’a, muayenehane sayısı 1080’e, klinik ve poliklinik sayısı ise 435’e çıktı. Böylelikle sağlık turizmi amaçlı olarak gelen ziyaretçilerin İstanbul’da hizmet alabildikleri nokta sayısı 1.782’ye ulaştı. Sağlık turizmi alanında İstanbul’da hizmet veren seyahat acentesi sayımız ise 590’a çıktı. Bu verilere göre İstanbul, sağlık turizminin merkezi konumunda yer alıyor ve her yıl binlerce sağlık turistine ev sahipliği yapıyor.”

İstanbul’un Türkiye’nin en önemli kültür, sanat, alışveriş ve gastronomi kenti olduğunu hatırlatan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, İstanbul’da her yıl çok sayıda konser, sergi, sanatsal etkinlik, fuar ve festival düzenlendiğinin altını çizdi. 2022 yılı verilerine göre İstanbul’da yer alan 86 müzeye toplamda 5,3 milyon ziyaret gerçekleştirildiğini kaydeden Bağlıkaya, İstanbul’un kültür ve sanat hayatının zenginliğiyle dikkat çekmeye devam ettiğini dile getirdi. Aynı zamanda bir gastronomi kenti olan İstanbul’un 7’si Michelin Yıldızlı olmak üzere toplamda 76 restoranla Michelin Rehberinde yer aldığını ifade etti. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi