Resmi verilere göre, 2022'de 1127 olan Birleşik Krallık'a Manş Denizi üzerinden botla giren Türkiye vatandaşı sayısı geçen yıl 3 bin 60'a yükseldi.

Bu rakam, küçük botlarla Britanya'ya giriş yapan yurttaş sayısında Türkiye'yi, Afganistan ve İran'ın ardından üçüncü sıraya yükseltti.

Manş Denizi'nden geçen Türkiye vatandaşı göçmenlerin sayısında artış gözlense de, geçen yıl toplam geçişlerin sayısı yüzde 36 oranında azaldı.

2022'de 45 bin 774 olan kaçak geçiş yapan göçmen sayısı 2023'te 29 bin 437'ye düştü.

Telegraph'ta yer alan konuyla ilgili haberde, Britanya ve Türkiye'nin ağustosta insan kaçakçılarına yönelik işbirliği için yeni bir anlaşma imzaladığı hatırlatıldı.

Haberde, Londra yönetiminin Ankara'yla geri dönüş anlaşması için görüştüğü ve Türkiye vatandaşı göçmenleri hızlı bir şekilde sınır dışı etmek istediği belirtildi.

Gazeteye konuşan bir hükümet kaynağı şu değerlendirmelerde bulundu:

Bir ülkeden az sayıda kişi küçük botlarla gelip Birleşik Krallık'ta kalmanın mümkün olduğunu gösterdiğinde problem başlıyor. Sonrasında daha fazla kişi geliyor. Türkiye'den gelenlerin ilticalarının kabul edilme oranı çok düşük. Bu nedenle geri dönüş anlaşması için işbirliği yapıyoruz. Kaçak geçiş rakamları çok yüksek olduğu için iade anlaşmasıyla Türklerin gelmesini engellememiz gerekiyor. O zamana kadar gelmeye devam edecekler.

2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş 2023'te denizde kaybolan konteyner sayısında rekor düşüş

Türkiye'den kaçak yollarla gelen kişilerin çoğunlukla ekonomik göçmenler olduğunu belirten hükümet kaynağı, "Düşük bir ihtimal de olsa, eğer muhalifseniz hava yoluyla gelirsiniz. Fransa'dan küçük bir bota binmezsiniz. Botlarla gelenlerin tamamı ekonomik göçmenler veya suça meyilli kişiler" diye konuştu.

Gazeteye konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanlığı sözcüsüyse şunları söyledi:

Türkiye'yle ortak problemimiz olan yasadışı göçle mücadele konusunda yakın bir işbirliğimiz var. İşbirliğimiz Türk ve Britanyalı güvenlik güçlerinin organize göç suçlarına karşı ortak operasyonlarını da içeriyor.

Öte yandan haberde, Britanya'ya yanaşan küçük botların önemli bir kısmının Türkiye'deki atölyelerde üretildiği bilgisi de paylaşıldı.

Ulusal Suç Ajansı'na (NCA) göre, Türkiye'de üretilen ve motorları Çin'den gelen botlar önce Almanya'da depolanıyor, sonrasındaysa talebe göre Fransa sahillerine sevkediliyor.

Editör: Haber Merkezi