Kozen Marine Sörvey’in sunduğu hizmetler ve sektördeki konumundan söz eden şirketin Türkiye Müdürü Bahadır Kızılözen, “Şirketimiz kurulduğu 2011 yılından itibaren, iş hacmini artırarak yoluna devam etmektedir. Yıllardır müşterilerimize hızlı ve kaliteli hizmet vermeye çalışmaktayız ve bunu doğru yapıyor olmalıyız ki, olumlu geri dönüşlerini de almaktayız.  Çok nettir ki, kaliteli hizmet verirseniz, zaman lehinize işler. Biz bu anlayış ile yolumuzda emin adımlarla ilerlemekte, değişen koşullar ve markete göre kalitemizden ödün vermeden, kendimizi geliştirerek büyümekte ve pazar payımızı artırmaktayız. Kozen Türkiye olarak, kendi alanımızda, iş hacmi, personel ve hizmet kalitesi açısından en iyi sörvey şirketleri arasında olduğumuzun bilinci ve mutluluğu ile yolumuza devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Dezavantajınız zamanla avantaja dönüşebilir

“Avantaj ve dezavantaj olarak değerlendirdiğiniz özellikleriniz, bulunduğunuz koşullara göre değişkenlik gösterebilir” diyen Kızılözen, “Çünkü, kısa vadede dezavantaj gibi görünen bir durum, uzun vadede avantaj haline gelebilir ve sizi sektörde bir adım öne çıkarabilir. Bir örnek vermek gerekirse; Kozen kurulduğu ilk yıllarında detaycı yaklaşımı sebebiyle gemilerin tüm risklerini gözler önüne sermekte ve bu durum müşterileri tarafından gereğinden fazla titiz bir şirket gibi algılanmasına sebep olmaktaydı. Uzun vadede ise sörvey esnasında bulunan kusurların; can ve mal kayıplarını önlediği, Türkiye’de yapılan tamir bakım maliyetlerinin yurt dışı limanlara kıyasla çok daha düşük olduğu ya da yapılan doğru bir gemi alımı ile tamir bakım masraflarından nasıl kaçınılabildiği gibi avantajlı durumlara dönüşmesi, aslında tespit edilen kusurlarla ilgili tarafların çıkarlarının korunduğunun zaman içerisinde anlaşılmasını sağlamıştır” ifadelerini kullandı.Önemli olan yolunuza devam etmek

Kızılözen, “Diğer bir taraftan, marketlerde her zaman dalgalanmalar olur.  Önemli olan bu dalgalanmalarda çizginizi koruyarak yolunuza devam etmeyi başarabilmektir. Bunu, 2011 yılından beri yönetebildiğimiz düşüncesindeyiz. Arz yaratan şirketler açısından değerlendirildiğinde, sektörün günümüzden 20-25 yıl öncesine göre çok daha hareketli olduğu görülmektedir. İrili ufaklı, bu konuda deneyimli olan olmayan birçok firma sektörde var olmaya çalışmakta ve maalesef bu oluşumlardan birçoğu tutunmayı başaramamaktadır. Bu noktada Kozen Marine Sörvey şirketi olarak, sektör dinamiklerini yakından takip ederek kendimizi sürekli güncellememiz, sahip olduğumuz deneyim ve uzmanlık ile müşterilere en iyi hizmeti sunmamız sektörde öne çıkmamızı ve uzun soluklu olmamızı sağlamıştır. Ayrıca, hızlı aksiyon alma yeteneğimiz sorunların çözüm süresini kısaltırken, müşterilerimiz ile aramızda güvene dayalı bir ilişki ve itibar kazanmamıza olanak tanımaktadır” dedi.

Bağımsızlık!

“Bağımsızlık, şirket yaklaşımımız ve işleyişimizin kelime karşılığı diyebiliriz” diyen Kızılözen, “Kozen, hiçbir şahsa veya hiçbir şirkete bağlı değildir. Gizli veya aleni, organik veya inorganik bağları yoktur. Sanıyoruz, bağımsızlık ilkemizden dolayı da birçok yerli ve yabancı sigorta şirketleri ve dahası Türkiye’deki büyük tüm sigorta brokerleri bizimle çalışmayı tercih ediyor. Biz, teknik bir sörvey şirketi olarak gemiye çıkar, denetler ve ineriz. Bu yaklaşımımız müşterilerimiz tarafından da kabul gördü ve tercih edilir hale geldi. Keza hasarlarda da aynı bağımsızlığımızı koruyarak, servis bedelimizin kim tarafından karşılandığının bir önemi olmaksızın, gerçeği, doğruyu ve adil olanı bulmaya çalışırız. Dolayısıyla, şirket yaklaşımımız ve işleyişimiz; tamamen bağımsız olarak hareket etmektir. Buna bağlı olarak da sloganımız ‘Maddi kayıplarımız olsun ama prestij kaybımız olmasın’ şeklindedir. Zira bir sörvey şirketi için en önemli özellik, ‘Güvenilir ve Bağımsız’ olmaktır” ifadelerini kullandı. Rotterdam’da ofis

Rota değişimi Asya limanlarında sıkışıklığa neden oluyor Rota değişimi Asya limanlarında sıkışıklığa neden oluyor

Kozen’in hizmet ağını uluslararası boyuta taşıdığını söyleyen Kızılözen, “Avrupa’da Rotterdam ofisimiz ile geçirdiğimiz 5 yıllık süre zarfında, edindiğimiz tecrübe, uluslararası kuralların değil ama uygulamaların veya esnekliklerin, diğer bir deyiş ile inisiyatiflerin, farklılık gösterdiğidir. Bu tespitten yola çıkarak, Türkiye dışındaki Avrupa ülkelerinde liman yapacak gemilere, 3. şahıs sörveyleri ya da PSC kontrolleri öncesinde, hazırlık sörveyleri yapmaktayız. Kısa vadede maddi bir kayıp gibi görünen bu hizmetlerin, PSC ya da diğer sörveyler (pre-vetting, pre-cargill, pre-rightship, pre-Arcelor Mittal, gibi) esnasında ne kadar avantajlı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, işletme şirketlerinde profesyonellik ve bilincin artmasıyla birlikte, Avrupa ofisimize olan talebin de arttığını görmekteyiz” dedi.

Gelecek ile ilgili hedefler

Önümüzdeki kısa ve uzun vadede Kozen’in hedeflerini de değerlendiren Kızılözen, “Şirketimiz, Türkiye’de kurulumundan 7 yıl sonra, Hollanda ofisini açmıştır. Hollanda ofisimiz Kozen için bir dönüm noktasıdır. 2018 yılı itibariyle Kozen resmi olarak uluslararası hizmet veren bir şirket olmuştur. Hollanda ofisimiz, kurulduktan 5 yıl sonra bugün artık Hollandalı armatörlere veya Hollanda limanlarına gelen yabancı gemilere de hizmet verir hale gelmiştir. Bu, hem Kozen için çok büyük bir gurur, hem de kendi alanımızda çok önemli bir başarıdır. Kozen’in önümüzdeki 5 ve 10 yıllık hedefleri içinde; ilk 5 yılda önce Algeciras’ta bir ofis daha açarak batı Akdeniz’e inmek, ve takip eden 5 yıllık hedefinde ise Polonya ya da Almanya’nın doğusun da yine bir ofis ile tüm Avrupa’yı hızlı bir şekilde ulaşılabilir hale getirme arzusu yer almaktadır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi