Türk denizcilik sektörünün önemli kuruluşlarından Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) 5. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. İstanbul’un en nadide yerlerinden biri olan Cemile Sultan Korusu’nda yapılan Genel Kurula, KOSDER kurucularından Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Başaran Bayrak, KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdür Cemalettin Şevli, sektörde faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurul’un açılış konuşmasını KOSDER Başkanı Pınar Kalkavan Sesel yaptı. KOSDER’in kurulduğu 2014 yılından bu yana koster armatörleri ve işletmecilerinin menfaatlerini koruma, sorunlarını çözüme kavuşturma ve geliştirme adına önemli bir misyono yerine getirdiğini belirten Kalkavan Sesel, iki yıl önce aldıkları sorumlulukların farkında olarak yola çıktıklarını ve ifade ederek, “Pandeminin sektörümüze devam eden etkilerini tespit ederek başlattığımız yönetim sürecimizde ilk olarak, coronavirüs kaynaklı sorunların çözümü konusunda ulusal ve uluslararası idari kuruluşlara gerekli girişimleri gerçekleştirdik. KOSDER üyeleri ile birlikte bize gelen her tür sorunu çözmeye çalıştık” dedi.

KOSDER Akademi göz bebeği haline geldi

Görevi icra ettikleri karantina döneminde KOSDER Akademi çatısı altında her konuda çok sayıda eğitim, panel ve söyleşi gerçekleştirdiklerini dile getiren Kalkavan Sesel, “İki yıl içerisinde düzenlediği 70’e yakın söyleşiyle; denizcilik sektörünün nabzını tutan KOSDER Akademi, ulaşılması zor bir başarıya imza atarak derneğimizin göz bebeği haline geldi. Bütünleyici bir yaklaşımla, Türk denizcilerinin merak ettiği konu başlıklarını interaktif bir şekilde ele alan KOSDER Akademi, her ayın ilk cuması yaptığı Navlun Piyasaları ve Güncel Gelişmeler söyleşisiyle de denizciliğe dair anlık ve dönemsel gelişmeleri sizlere aktardı” diye konuşarak akademide emeği geçen Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Özcan ve Navis Danışmanlık Koordinatörü Engin Koçak’a teşekkür etti.

KOSDER, mahsur kalan gemilerle ilgili ciddi çalışmalar yürüttü

KOSDER’in dönemi olabilecek en verimli şekilde geçirdiğine dikkat çeken Kalkavan Sesel, yapılan çalışmaları ve sağladığı yararı vurguladı. Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle bölgede mahsur kalan Türk sahipli ve bayraklı gemilerin kurtarılması için büyük bir gayret içinde olduklarına işaret eden Kalkavan Sesel, bu anlamda gemilerin tespit edilerek gerekli girişimlerin yapıldığını söyledi. Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde de büyük bir çaba içine girdiklerini kaydeden Kalkavan Sesel, “KOSDER olarak denizcilerimizin başlattığı yardımlaşma seferberliğine katkı vermek için elinden gelen çabayı sarf etti. Depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için büyük çaba gösteren KOSDER üyelerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sahil Zeki Çakır: İhtiyaçlar ana motivasyon kaynağı oldu

Pınar Kalkavan’ın konuşmasının ardından Genel Kurul için önerilen divan heyeti seçildi. Divan başkanı olarak belirlenen KOSDER’in kurucularından Salih Zeki Çakır, söz aldı. KOSDER’in çok iyi bir hikayesine olduğunu belirten Çakır, 2008 yılında yaptıkları çalışmalarda koster oranları ve yaşlarıyla ilgili ciddi veriler elde ettiklerini ve ortaya çıkan sonuçların kurumun oluşturulmasının ana motivasyonlarından biri olduğu söyledi. Konuşmasının devamında KOSDER’in kurmakla çok iyi bir işe imza attıklarının ortaya çıktığını işaret eden Çakır, eski yönetimine teşekkür ederek, seçilen yeni yönetime de başarılar diledi.

Çakır’ın konuşmasının ardından faaliyetlerle ilgili hazırlanan video sunum yayınlandı. Devamında, Faaliyet Raporu, Denetim Kurulu Raporu, Dernek Tahmini Bütçesinin Görüşülmesi, Tüzük Değişiklik Maddelerinin Görüşülmesi maddeleri görüşülüp onaylandı.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından tek liste ile gerçekleşen seçimde yeni yönetim kurulu belirlendi.

Tek liste ile girilen seçimde yeni seçilen yönetimin toplantısının arından yeni başkan olarak belirlenmesi beklenen Hakan Çendik’in seçimin ardından konuştu.

Hakan Çendik: Yeni yönetim her durumda göreve hazır olacak

KOSDER’deki bayrak değişiminin ardından önümüzdeki dönemde de hizmet vermeye devam edeceğini dile getiren Çendik, “Derneğimiz 139 üyesi, yaklaşık 500 adet gemi ve 4 milyon dwt üzerinde filoyla sektörde yer ediniyor. Yeni seçilen yönetim kurulu, sorumlulukla, ihtiyaç olan her durumda göreve hazır olacak. Üyelerimizin en temel sorunların başında olan iyi eğitimli, yabancı dile hakim zabit ve tayfa sınıfı insan kaynağı için ilgili kurumlarla çözüm önerilerimizle gerekli görüşmeler yapıp sürecin takipçisi olacağız. Denizcilik Sektörü, ülkemizdeki işsizliğe denizde istihdam sağlayarak karadaki işsizliğe çarpan etkisiyle extra katkı sağlamaktadır. Gemi işletmecileri iyi eğitimli ve mesleğini seven insan kaynağı ihtiyacı yaşarken, karada işsizlik oranının yüksek seviyelerde olması, ülkemizin insan kaynaklarının yerinde kullanılması, ihtiyaca göre istihdam düzenlemesi yapmak zaruridir” dedi.

‘Üyelerimizin sorunlarını iyi biliyoruz’

KOSDER üyelerinin güncel ihtiyaç ver sorunlarının bilindiğine işaret eden Çendik, şöyle devam etti: “Hızlı ve efektif çözümler üretilmesine katkı sağlayıp kurumsal kimliğimizle yanlarında bulunacağız. Günümüzde bilgi paylaşımı hayati önem taşıyor. Üyelerimizden ricamız her türlü olumlu veya olumsuz bilgi ve tecrübelerini çekinmeden paylaşmalıdır.  Sektör paydaşlarıyla ve idaremizle ve Deniz Ticaret Odamızla, Armatörler Birliği, mezunlar STK’larıyla gerekli istişarelerde bulunup önceki faaliyetler yeni projelerle işbirliklerimizi daha da ileriye taşıyacağız. Yaşlı koster filosunun yenilenmesi hedefimizi milli ve yerli imkanlarla hayata geçirmek için kesintiye uğradığı yerden çalışmaya devam edeceğiz.”

Üyelerden gelen talep üzerine lokal için araştırmaya başlayacaklarını ifade eden Çendik, “Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevriliyken bizler de dört bir taraftan denize ve denizciliğe yönelip dünyada söz sahibi denizci bir millet ve ülke olmalıyız. Bizlere güvenip görev veren üyelerimize, kurucumuz Salih Zeki Çakır, ikinci başkanımız Hüseyin Kocabaş ve son olarak bayrağı devraldığımız Pınar Kalkavan Sesel başkanlarımıza ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Cemalettin Şevli: STK’lar sektörün mihenk taşlarıdır

Seçim ve konuşmaların ardından dilek ve temenniler gündem maddesine geçildi. Burada söz alan KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Genel Müdür Cemalettin Şevli, KOSDER armatörlere büyük bir güç ve enerji verdiğini belirterek, dernek için acilen bir yer gerektiğini söyledi. STK’ların denizcilik sektörünün mihenk taşları olduğunu ifade eden Şevli, “Bunlar var oldukça sektör kendini ifade edebilir. Bir yere gelebilir. İdare ile işbirliği halinde daha güzel başarılara imza atabilir” dedi.

Cengiz Kaptanoğlu: KOSDER filosu bir yaradır

Genel Kurul’da söz alan bir diğer isim de Cengiz Kaptanoğlu oldu. KOSDER’in diğer tüm STK’larla ilişkileri ve sorunları ele alış anlayışından dolayı sektörün en büyük lokomotif derneği olduğunu belirten Kaptanoğlu, “Siz netice alıyorsunuz. En büyük paylaşımcısınız” dedi. Türkiye’nin denizci ülke olması hayalinin devam ettiğine işaret eden Kaptanoğlu, “İnşallah onu KOSDER ile göreceğiz. KOSDER bütün STK’ları çalıştıracak. En büyük göreviniz olsun. Birlik beraberliği sağlamak çok önemli. Ancak neticede buraya ne koydun ona bakmak lazım. KOSDER filosu bir yaradır. Başaracağız. Başarmak için Ankara’yı ikna edeceğiz. Ankara’ya devletimiz, milletimiz denizcilikte kalkınsın diye gideceğiz. Ben değil, biz için gideceğiz. Ankara ile ilişkilerin arttırılması çok önemli” diye konuştu.

Başaran Bayrak: KOSDER, Türk ticaret filosuna katkı sunacak

Genel Kurul’un son konuşmasını İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak yaptı. Pandemi, savaş ve deprem felaketinin denizcilik sektörünü de derinden etkilediğini vurgulayan Bayrak, tüm olumsuzluklara rağmen KOSDER’in büyük bir gayret içerisinde kendi alanında önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Günümüzde yaşanan değişime ayak uydurulması konusunda KOSDER’in kendi üzerine düşeni yapacağını aktaran Bayrak, “Türk deniz ticaret filosunun yeni jenerasyon gemilerle devam etmesi ve hep birlikte yol alacağımızı biliyorum. Derneğin Türk denizciliğine ve KOSDER filosuna çok önemli katkılar vereceğini biliyorum. Ve tüm yönetimi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor Medkon, sektörde 15. yılını kutluyor

Ardından tek liste ile seçim gerçekleşti ve aşağıda yer alan isimler yeni yönetim kurulu olarak belirlendi.

KOSDER 2023-2025 döneminde yönetimde yer alan isimler;

Yönetim Kurulu Asil

Akif Murat Ural, Begüm Birben, Hakan Çendik, Hüseyin Avni Şan, Hüseyin Uysal, Mahmut Turan, Nadir Özsoy, Neslihan Torlak Gönençer, Sinan Atasoy, Sinan Başak, Yusuf Yalçın Çapoğlu,

Yönetim Kurulu Yedek:

Aybars Vahapoğlu, Burak Zaim, Cafer Şener, Cemil Cömert, Ersin Ekmekçi, Gürhan Burak Alkoç, Halil İbrahim Atabey, Hilay Çakar, Ufuk Çulha, Seren Horasanlı, Yalçın Akın,

Denetim Kurulu Asil

Ayhan Aytekin, Halit Cenker İlikli, Murat Hılkın,

Denetim Kurulu Yedek

Esra Demir, Teoman Kıran, Yavuz Erdoğan,

7DENİZ - ÖZEL  

Editör: Haber Merkezi