KOSDER ve Alpha Marine Consulting Turkey’den EU ETS Semineri KOSDER ve Alpha Marine Consulting Turkey’den EU ETS Semineri

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KOSDER mesajında şu ifadelere yer verildi;

"Dünya coğrafyasında stratejik bir konumda yer alan Türkiye; denizleri,  muazzam kıyı şeridi, akarsu ve gölleriylebüyük bir ‘Mavi Ekonomi’yi barındırmaktadır.  Tarih boyunca özgürlük ve egemenliğinden ödün vermeyen Milletimiz,  sahip olduğu bu kıymetli sularda da destansı bir bağımsızlık mücadelesi vermiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindebaşlayan Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasıyla birlikte ulusumuz, karada olduğu gibi denizlerimizde de bağımsızlığını elde etmiştir. Yurdun dört bir yanını saran “Milli Mücadele” şuuruyla kazanılan bu zafer, aynı zamanda başka bir değerli ulusal kazanım olan Kabotaj Kanunu’nu Türk milletine armağan etmiştir. 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile karasularımızda yabancılara tanınan ayrıcalıklar bu vatanın gerçek sahibi olan yüce Milletimize verilerek Türk denizciliğinin kendi maviliklerinde büyümesinin önü açılmıştır. Ticaretimizin ve ekonomimizin gelişimini de hızlandıran bu kanun,denizciliğimizintüm faaliyet alanlarına milli bir kimlik kazandırmıştır.Bir bağımsızlık hareketi olan Kabotaj Kanunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “…Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci ulus yetiştirmek yeteneğindedir.Bu yetenekten yararlanmasını bilmeliyiz. Denizciliği Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız…”ifadesinde dikkat çektiği gibi Milletimizin benliğinde var olan denizcilik yeteneğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Kabotaj ile birlikte daha da ön plana çıkan bu kıymetli yetenek ve gücümüze güç katan Mavi Vatanımız, kendi denizlerinde gelişen ve büyüyen Türk denizcilerinin aynı zamanda dünyaya açılan kapısı olmuştur.

Küresel denizcilik endüstrisinde de önemli bir aşama kat eden Türk denizcilerinin; Kabotaj Kanunu’nun ortaya koyduğu denizcilik vizyonunu temel alarak Denizci Ülke olma yolunda yenilikçi, çağımıza uygun ve rekabet düzeyimizi artıracak Mavi Politikaları harekete geçirmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ülke olarak bizleri ayakta tutan başlıca unsur olan Milli birlik ve beraberliğimizin verdiği güçle, Türk denizciliğini kamu ve özel sektör iş birliğiyle daha ileriye taşıyacağımıza dair inancımız tamdır. Bu birliktelik ayrıca Ülkemize her alanda katma değer sağlayacak, ekonomi ve istihdam olanaklarının müjdecisi olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve tüm denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şehit ve gazilerimizi, denizciliğimize canı pahasına hizmet eden deniz emekçilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum."

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi