Hollanda Rotterdam'da Willemsbrug Köprüsü'ne çarpan gemiden çok sayıda konteyner fırladı ve gemi saatlerce köprü altında mahsur kaldı. Gemide meydana gelen hasarın derecesini değerlendirmek üzere köprüde uzman değerlendirmesi halen devam ediyor.

Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Rijkwaterstaat, olayda en az iki konteynerin gemiden düştüğünü bildirdi. Konteynerler boş olduğu ve yetkililer gemiler için risk oluşturmamaları için onları sudan çıkarmaya çalıştıkları belirtildi. Olayda herhangi bir yaralanma yaşanmadı.

Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı Baltimore'da üçüncü geçici kanal açıldı

Yetkililerin, uzmanlar hasarı değerlendirirken köprüyü kapattıkları açıklandı. Uzmanlar köprü üzerindeki gaz boruları ve elektrikle ilgili sorunları araştırıyor. Konuyla ilgili bir sözcü, köprüyü mümkün olan en kısa sürede açmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu, bir geminin köprüye ilk çarpışı değil. Aralarında Alman bandıralı "Monika Deymann" gemisinin de bulunduğu iki gemi daha önce 2022 ve 2020 yıllarında köprüye çarpmıştı. Bu olaylarda konteynerler gemiden savrulmuştu.

Asıl meselenin, köprünün altındaki açıklığın gelgite bağlı olarak değişmesi olduğu kaydedildi. Gemilerinin başarılı bir şekilde karşıya geçebilmesi için açıklığın yeterli olup olmadığını gemi kaptanlarının hesaplaması gerektiği kaydedildi. 

Kaynak: marineinsight.com

Editör: Haber Merkezi