Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, IMO'nun Gemi Sistemleri ve Ekipmanları Alt Komitesi'nin (SSE 10) açılışında konuştu.

Dominguez, Gemi Sistemleri ve Ekipmanları Alt Komitesi'nin öncelikle gemilerin, mürettebatlarının ve yolcularının yangın güvenliğini sağlamakla ve yeterli hayat kurtarıcı cihazlar için düzenleyici temel sağlamakla görevli teknik organ olduğunu belirterek, "Dolayısıyla, güvenlikle ilgili bu konular bu örgütün misyonu açısından kilit önem taşımaktadır. Bu nedenle denizcilik dünyasının, IMO düzenleyici çerçevesinin amaca uygun olmasını ve gemilerin denizde ve hatta limanda hayat kurtaracak sağlam, modern ve gelişmiş ekipman ve sistemlerle donatılmasını sağlamak için uzmanlığınıza başvurması ve güvenmesi çok önemlidir" dedi.

"Gemi ve mürettebatını derhal serbest bırakın"

Yemen'deki Husiler İsrail'in Gazze saldırılarına misilleme olarak 18 Kasım 2023'te Kızıldeniz'de "Galaxy Leader" adlı gemiyi mürettebatıyla birlikte kaçırmıştı. Genel Sekreter Dominguez, gemi ve mürettebatının derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Çift yakıtlı gemi filosunda yüzde 72'lik artış Çift yakıtlı gemi filosunda yüzde 72'lik artış

Husilerin saldırılarıyla deniz taşımacılığı devleri de rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. Dominguez, hem zaman hem maliyet açısından deniz ticaretinin sekteye uğradığı krizle ilgili "Bu krizin ilk etkisi, ticaret üzerinde bir etkisi olmadan önce, denizciler üzerinde olacaktır. Tüm denizcileri korumak bu örgütün ve üye devletlerin sorumluluğudur. Ticari gemilerin seyrüsefer hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğine olan kesin inancımı yineliyorum. Durumun daha da tırmanmasını önlemek amacıyla yapılan ihtiyat ve itidal çağrılarına katılıyorum" dedi.

"Rubymar'ın batması çevre ve deniz güvenliği açısından ilave risk"

Husilerin 18 Şubat'ta saldırı düzenlediği İngilizlere ait gübre yüklü gemi Rubymar 1 Mart'ta battı. Genel Sekreter, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Rubymar gemisinin kısa bir süre önce batması çevre ve deniz güvenliği açısından ilave bir risk teşkil etmektedir. Gerekli yardımı sağlamak üzere Yemen hükümeti ve diğer BM kuruluşları ile temas halindeyiz" diye konuştu.

"Yılın denizcilik teması 'Geleceğe doğru yol almak: önce güvenlik!'"

"IMO, denizcilerin güvenliğinin artırılmasına ve tüm devletlerin gemilerinin Kızıldeniz'den geçişine katkıda bulunmaya devam edecek ve üye devletler ve sektördeki ortaklarıyla işbirliği içinde durumu yakından izleyecektir" diyen Dominguez, "Bu yılın dünya denizcilik teması: "Geleceğe doğru yol almak: önce güvenlik!". Bu tema, hızla değişen dünyanın zorluklarıyla yüzleşirken, bu örgütün düzenleyici çalışmalarının her alanında en yüksek güvenlik standartlarını korumaya yönelik bir taahhüttür" ifadelerini kullandı.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi