Denizcilik danışmanlık firması Drewry'nin yeni raporuna göre, tırmanan kriz, taşıyıcı hizmet modellerinde ve gemi rotalarında meydana gelen ani değişikliklerden kaynaklanıyor ve bu da liman sıkışıklığının artmasına ve liman verimliliğinin düşmesine neden oluyor.

Singapur, diğer aktarma limanlarının yanı sıra, pandemi dalgası sırasında görülen en yüksek seviyelere rakip bir nakliye konteyneri yığılmasıyla boğuşuyor.

Drewry'nin üç aylık Ports and Terminals Insight raporuna göre, mayıs ayına kadar olan beş aylık dönemde Singapur limanındaki iş hacmindeki %8'lik artışa rağmen, liman verimliliği ortalama büyüklükteki %22 artış nedeniyle zarar gördü. Rapora göre 1.000 yirmi fit eşdeğer birim (TEU) için elleçleme süresi %10 artarak 0,32 güne yükselirken, Ultra Büyük Konteyner Gemileri için değişim süreleri ocak ayındaki 1,1 günden mayıs ayında 1,7 güne çıkarak %41 artış gösterdi.

Drewry, mevcut sıkışıklığın, yüksek kargo talebi ve iç taşımacılıktaki tıkanıklık nedeniyle öncelikle geçit limanlarını etkileyen pandemi dönemi sıkışıklığından farklı olduğuna dikkat çekti. Buna karşılık mevcut kriz, münferit borsalardaki köklü değişiklikler nedeniyle aktarma merkezlerini doğrudan etkiliyor.

Ana hat-ana hat gemi transferlerinin hizalanması da çok sayıda boş sefer, sıkışık tersaneler, pencere dışı varışlar ve ana hat gemilerinin besleyici gemilere göre önceliklendirilmesi nedeniyle karmaşıklaşarak ana hat-feeder hizmetlerini sekteye uğrattı.

İngiltere tartışmalı göçmen gemisinin kullanımına son veriyor İngiltere tartışmalı göçmen gemisinin kullanımına son veriyor

Drewry, büyük aktarma limanlarındaki sıkışıklığın önemli bir sorun olmaya devam edeceğini öngörüyor. Bununla birlikte, taşıyıcıların ek kapasite sunması ve aksayan programlarının bir kısmını eski haline getirmesiyle hafif bir rahatlama bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi