(Uluslararası Deniz Güvenliği Konsorsiyumu) IMSC Kızıldeniz bölgesinde faaliyet gösteren gemicilik için yayınladığı mesajda, "Kızıldeniz'de artan tehdit seviyesinden endişe duymaya devam ediyoruz" uyarısında bulundu. Konsorsiyumun uyarı mesajında, gemilere Kızıldeniz ve Bab el Mendep'ten geçiş prosedürleri hakkında tavsiyelerde bulunulurken, "Bab el Mendeb'e yaklaşımlar endişe verici bir alan olmaya devam ediyor" denildi.

Arap Yarımadası'ndaki Yemen ile Cibuti ve Eritre'nin bulunduğu Afrika Boynuzu olarak bilinen bölge arasındaki boğaz, hayati önem taşıyan bir nakliye hattı. Bölgeden Orta Doğu'dan kalkan petrol tankerlerinin yanı sıra Asya ile Avrupa arasındaki rotalarda seyreden çok sayıda konteyner gemisi geçiyor. Boğaz, Hint Okyanusu, Süveyş Kanalı ve Akdeniz arasındaki bağlantıyı oluşturuyor.

IMSC, danışma belgesinde herhangi bir spesifik olaya işaret etmiyor ancak Kızıldeniz boyunca Yemen'in büyük bir bölümünü kontrol eden İran destekli milis grubu Husilerin hafta başında doğrudan bir tehdit oluşturduğu yaygın biçimde bildirildi. ABD ve Hamas savaşıyla bağlantılı olduğuna inandıkları İsrail nakliye ve gemileri en büyük tehlike altında görülüyordu.

Hem ABD hem de İngiltere, ABD'nin son zamanlarda meydana gelen birkaç olayı bildirmesiyle bölgedeki deniz varlığını artırdı. Gerald R. Ford Strike Group ile birlikte çalışan güdümlü füze destroyeri USS  Carney, ekim ortasında Süveyş Kanalı üzerinden Kızıldeniz'e yönlendirildi. Geminin 19 Ekim'de Yemen'den atılan en az üç füzeyi yakaladığı bildirildi. ABD Pentagon, silahların maksimum menzilindeyken bunların İsrail'e ateş edildiğine inandıklarını söyledi. Aynı gemi, Yemen'den fırlatılan, belirtilmemiş sayıda insansız hava aracını düşürdü. Daha sonraki bazı haberlerde, saldırının en az dört saat sürdüğünü söylemesine rağmen ABD, Carney'nin hedef alındığına inanmadığını söyledi.

Husi isyancı grubunun bu hafta Kızıldeniz'deki İsrail gemilerine saldırı tehdidinde bulunmasından kısa bir süre sonra, USS Thomas Hudner onların da şüpheli bir insansız hava aracını düşürdüğünü bildirdi. Pentagon, 15 Kasım Çarşamba günü olayı doğruladı ve destroyerin "ABD personelinin güvenliğini sağlamak için insansız hava aracını devreye soktuğunu ve düşürdüğünü" söyledi.

Artan tehdit seviyesine dayanarak, IMSC ve Bahreyn'deki Koalisyon Görev Gücü Sentinel, bölgeden geçen tüm gemiler için önerilen prosedürleri yayınladı.

Rus savaş gemileri Küba'da Rus savaş gemileri Küba'da

Gemilerin, "kötü niyetli aktörler" tarafından görsel olarak teşhis edilme ihtimalini azaltmak için, mümkün olduğunda geçişi gece yapması gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca, gemilerin hareketlerini önceden UKMTO'ya veya ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı'na veya endişe verici bir durum varsa bildirmeleri tavsiye edildi.

IMSC komutanının imzaladığı tavsiye notunda, "Geminiz tehdit edilirse durmayın ve manevranızla zor bir hedef haline gelmeyin" denildi.

Editör: Haber Merkezi