Maersk Hangzhou gemisine Bab el-Mendeb Boğazı'nda düzenlenen ve ABD donanmasının desteğiyle üç Husi botunun batırıldığı ve on kişinin hayatını kaybettiği son saldırılar, Danimarkalı taşıyıcının Afrika Burnu çevresindeki rotasını yeniden değiştirmesine yol açtı.

Bu olayın bir sonucu olarak 24 Aralık'ta Süveyş geçişlerini yeniden başlatacağını duyuran Maersk, bir hafta sonra gemilerini yeniden Cape çevresine yönlendirmiş ve Salı günü de Kızıldeniz geçişlerini 48 saat daha durdurduğunu açıklamıştı.

En son istatistikleri Maersk'in yaptığı son yönlendirmeleri içermeyen analist Linerlytica'ya göre Cape çevresindeki gemi saptırmaları şu anda 262 gemiye, yani 3,4 milyon teu'ya veya küresel filonun %12'sine ulaştı.

Pek çok analist, Kızıldeniz çatışması ve Panama Kanalı su seviyesi krizinin, kapasitenin çok daha uzun olan Cape Afrika rotası tarafından yutulması nedeniyle fiyatlarda bir artışa neden olmasını bekliyor. Şanghay Konteynerli Yük Endeksi 29 Aralık 2023'te sona eren haftada %40 artışla 1.759,57 puana yükseldi.

AB ETS'nin detayları neler, uygulama hangi gemilerde geçerli? AB ETS'nin detayları neler, uygulama hangi gemilerde geçerli?

Bu artışların bir kısmı AB ETS'nin yürürlüğe girmesinin bir sonucu olacak zira Avrupa'ya seyahat eden gemilerin artık İngiltere, Tanca ve Port Said hariç olmak üzere AB dışındaki son uğrak limanı ile AB'ye ilk uğrak arasındaki mesafeye bağlı olarak bir karbon vergisi ödemesi gerekecek.

SeaRoutes Başkan Yardımcısı Paul Canessa, THE Alliance'ın (THEA) FE2 hizmetinin 2023 rotasında, Singapur-Le Havre'den kuru 40ft'lik bir konteyner için emisyonların 1,16 ton CO2e olacağını ve mevcut oranla feu başına 87 euroya mal olacağını hesapladı.

Ancak THEA, Suudi Arabistan'a bir uğrak ekleyerek Avrupa dışındaki son uğrakla arasındaki mesafeyi azalttı.

Canessa, "Cidde'deki durakla birlikte yeni yapılanma bu rakamı feu başına 41 Avro'ya düşürecek. Ancak Singapur'dan Afrika'nın etrafındaki uzun rotaya gitmek, rakamı feu başına 121 Avro'ya çıkarıyor" dedi.

Maersk Hangzhou için, 14,000 teu yüklenmesi halinde AB ETS'deki fark 609,000 eurodan 847,000 euroya çıkacak. Bu, emisyonların %40'ı için tahsisatların maliyeti. 2026'da %70'e veya 1,482,250 euroya ve 2027'de %100'e veya 2,117,500 euroya yükselecek.

Canessa'nın da belirttiği gibi, AB ETS menzili dışında bir liman uğrağı eklemek karbon maliyetlerini azaltmaya hizmet edecek.

Canessa ayrıca Atlantik ticaretinde maliyetleri düşürmenin çok daha zor olacağına dikkat çekerek, "Atlantik veya Avrupa-Afrika ticaretinde bu sistemi kırmak zor" dedi.

Ayrıca, AB ETS ücretleri gemi emisyonlarının %50'sine, yani AB üyesi olmayan bir ülkeden AB'ye ve AB'den dışarı yapılan yolculuğun yarısına dayanıyor.. Önümüzdeki yıllarda AB üyesi olmayan diğer ülkelerin de AB'nin izinden gitmesi bekleniyor.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi