Yemen'deki Husiler, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları nedeniyle Kızıldeniz'den geçen gemilere yönelik saldırılarını sürüdürüyor. Aylardır süren saldırılar nedeniyle deniz taşımacılığı yapan şirketler gemilerinin rotasını çevirmek zorunda kaldı. Rota değişimi hem zaman hem maliyet olarak deniz ticaretini sekteye uğratıyor. 

Devam eden bu saldırılar ticari gemileri Afrika Burnu'nun etrafından dolaşmaya zorlayarak bir geminin Asya'dan Avrupa'ya olan yolculuğuna yaklaşık 9.000 deniz mili ekliyor. Emisyon izleme platformu OceanScore'a göre bu yılın ocak ayında başlatılan AB ETS ödemelerini neredeyse üç katına çıkarıyor.

Clarksons'ın istatistiklerine göre Kızıldeniz üzerinden Avrupa'ya giden konteyner gemilerinin sayısı aralık ayı başından bu yana %91 oranında azalırken, yaklaşık 620 gemi ise rotasını Afrika Burnu'na çevirdi. Bunker ve ham tanker geçişleri ise sırasıyla %37 ve %31 oranında düştü.

Hamburg merkezli platform, yönlendirilen gemilerin yakıt tüketimini üç katına çıkardığını ve çoğunlukla konteyner gemilerinin AIS takibi yoluyla hesaplanan "seyir hızında 16'dan 20 knot'a yaklaşık %25'lik bir artış" sağladığını tahmin ediyor.

OceanScore'a göre, bu durum, bir ton karbondioksit başına yaklaşık 55 euro olan mevcut karbon fiyatına veya 18 euro/teu'luk bir artışa bağlı olarak, EUA [AB İzinleri] maliyetlerinde bu yıl sefer başına 98.000 eurodan 285.000 euroya neredeyse üç kat artış anlamına geliyor.

OceanScore eş başkanı Albrecht Grell, "Yelken hızlarındaki değişikliklerin, farklı gemi boyutlarının, kullanımların ve kullanılan geminin genel enerji verimliliğinin yukarıdaki analiz üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylemeye gerek yok ancak genel eğilim aynı olacaktır" dedi.

Grell, karbon fiyatının sadece bir yıl önce ulaştığı 100 euro civarına dönmesi halinde maliyetlerin neredeyse iki katına çıkacağını da sözlerine ekledi. Grell, "AB ETS'nin emisyonların %100'üne tam olarak uygulanmasıyla birlikte, kutu başına maliyet artışını yaklaşık 80 euroya çıkaracak %250'lik bir artış daha göreceğiz" dedi.

Navlunda yüzde 10'luk artış Navlunda yüzde 10'luk artış

80 euro kargo maliyetlerinin sadece küçük bir kısmını oluştursa da, nakliyeciler yakın gelecekte daha yüksek AB ETS faturalarına hazırlıklı olmalı.

Grell, "Kızıldeniz taşımacılığına yönelik tehdit seviyesi hala yüksek ve Husi saldırıları hız kesmeden devam ettiği için bu durumun deniz taşımacılığı için ne kadar süreceği belirsiz. Bu nedenle denizcilik şirketleri öngörülebilir gelecekte daha yüksek emisyon yükümlülüklerine hazırlıklı olmalı ve bunları hesaba katmalıdır" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi