Sea-Intelligence raporuna göre, nisan ayında atıl konteyner gemisi filosunun %0,9 gibi çok düşük bir oranda olması nedeniyle, mevcut boş seferler de gemi kapasitesi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Salalah Limanı'ndan Kızıldeniz'e alternatif: Karayolu rotası Salalah Limanı'ndan Kızıldeniz'e alternatif: Karayolu rotası

Danimarkalı analistler, “Mart ve Nisan 2024'teki fiili kapasite kullanımını analiz ettik ve bunu nakliye hatlarının Şubat 2024 ortasında Asya-Avrupa ve Transpasifik ticaretleri için planladıklarıyla karşılaştırdık” açıklamasında bulundu.

Asya-Kuzey Avrupa'da boş kapasite oranı mart ayından nisan ayına iki katına çıkarak -%12'den -%21'e yükseldi. Asya-Akdeniz'de ise tam tersi bir durum söz konusu. Mart ayında -%17 olan boş kapasite oranı nisan ayında -%8'e geriledi.

Transpasifik'te ise hem mart hem de Nisan 2024 için Batı Yakası'nda yaklaşık -%14, Doğu Yakası'nda ise -%11'lik bir kapasite düşüşü ile çok daha istikrarlı bir gelişme gözleniyor.

Sea-Intelligence CEO'su Alan Murphy, “Bu durum Asya-Avrupa'da Transpasifik'e kıyasla çok daha istikrarsız bir faaliyet ortamına işaret ediyor” dedi.

Murphy sözlerine şöyle devam etti: “Neredeyse hiç boş gemi bulunmaması ve spot fiyatların son haftalarda keskin bir artış göstermesi nedeniyle, boş gemi seferlerindeki bu artış Kızıldeniz krizinden kaynaklanıyor. Hem Asya hem de Avrupa'daki önemli merkezlerde liman sıkışıklığı daha da kötüleşiyor. Pandemi sırasında açıkça görüldüğü gibi, liman sıkışıklığı arzı emiyor ve potansiyel kapasite yetersizliklerine yol açıyor.”

Murphy sözlerini şöyle tamamladı: “Kızıldeniz Krizi'nin başından beri söylediğimiz gibi gemileri Afrika çevresine yönlendirmek için yeterli kapasite var, ancak diğer büyük aksaklıklarla başa çıkmak için yeterli ek boşluk yok. Bu nedenle liman sıkışıklığının kontrol altına alınması gerekiyor, aksi takdirde spot fiyatlar daha da hızlı bir şekilde artabilir.”

Kaynak: container-news.com

Editör: Haber Merkezi