BRS verilerine göre gri tanker filosu - Venezuela, İran, Kuzey Kore ve Rus yüklerini taşıyan gemiler - Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana geçen iki yıl içinde yaklaşık 400 gemiden 700'den fazla birime ulaştı. 

Geçtiğimiz hafta ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından uygulanan daha sıkı yaptırımlarla birlikte, BRS son haftalık tanker raporunda, özellikle Rus petrol fiyat sınırını ihlal ettiklerinden şüphelenilen gri filo tanker sahiplerinin üzerindeki ağın kapanıyor gibi göründüğünü öne sürdü.

İsrail'e denizyoluyla taşımalarda yüzde 30'luk düşüş İsrail'e denizyoluyla taşımalarda yüzde 30'luk düşüş

Sonuç olarak BRS analistleri daha fazla gri tankerin alternatif nakliye hizmetlerine yöneleceğini öngörüyor.

BRS, "Zaman içinde bu durumun olumsuz sonuçları olacaktır, zira bunların ana akım batılı tedarikçiler kadar kapsamlı ya da sıkı olması pek olası değil. Özünde, gri tanker filosunun 'daha karanlık' hale geldiğini görecek ve muhtemelen şu anda hem ana akım hem de Rus ticaretiyle uğraşan gemilere sahip olan şirketlerin yalnızca birinde veya diğerinde uzmanlaşmaya karar verdiğini görecektir" dedi.

BRS, daha katı gemi yaptırımlarının mevcut tonaj için bir mücadeleye yol açabileceğini ve böylece "zaten gergin olan tanker piyasasına daha fazla kaos aşılayabileceğini" öne sürdü.

Editör: Haber Merkezi