Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Karadeniz’de barış ve istikrarın yeniden tesinin başta kıyıdaş devletler olmak üzere tüm dünya güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirterek Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'nın ocak ayında İstanbul’da Karadeniz'de deniz mayınlarıyla mücadeleye ilişkin bir anlaşma imzalamayı planladığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, cumartesi günü düzenlenen yıllık basın değerlendirme toplantısında Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması'nı, yeniden aktif hale gelmesi için girişimlerini devam ettirdiğini ve   Karadeniz'de deniz mayınlarıyla mücadele etme konusunda çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Deniz Bağcı Mini Transat 2025 için mücadele ediyor Deniz Bağcı Mini Transat 2025 için mücadele ediyor

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Ukrayna-Rusya arasında devam eden çatışmalara ilişkin Türkiye olarak, ilk günden itibaren, bu krize çözüm bulabilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini her seviyede ve her platformda dile getiriyoruz. Temennimiz, tüm dünyayı etkileyen bu savaşın bir an önce son bulmasıdır. Yine, ülkemizin koordinasyonunda hayata geçirilen ve etkinliğiyle tahıl krizinin aşılmasına büyük katkı sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın, yeniden aktif hale gelmesi için de girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Karadeniz’de barış ve istikrarın yeniden tesisinin, başta kıyıdaş devletler olmak üzere tüm dünya güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirten Bakan, “Türkiye olarak Karadeniz’deki dengeyi sağlayan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni dikkatle, sorumlu ve tarafsız bir biçimde uyguluyoruz ve uygulamakta da kararlıyız” açıklamasında bulundu.

Karadeniz’deki mayın tehlikesine karşı Türkiye öncülüğünde başlatılan “Üçlü Girişim” kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Romanya heyetlerinin yer aldığı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Toplantısı’nın 3. turunu 22-23 Kasım’da Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Güler, “Ayrıca 11 Ocak 2024 tarihinde üç ülkenin Savunma Bakanlarının katılımı ile İstanbul’da imza töreninin yapılmasını da planlıyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi