Türkiye'nin dört bir yanında dün geceden itibaren kuvvetli fırtınanın etkileri görülüyor. Birçok liman kentinde kuvvetli fırtına nedeniyle tekneler battı, balıkçı barınakları hasar gördü. Zonguldak’ta ise Kamerun bayraklı Pallada isimli gemi önce Karadeniz Ereğlisi’nde karaya oturdu, personelin tahliyesinin ardından ise ikiye bölündü.

Yurdun birçok yerinden benzer haberler gelirken Türk bayraklı Kafkametler gemisinin de Karadeniz Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiği, gemi personeliyle irtibat kurulamadığı bildirildi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada 12 personeli bulunan geminin hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine hava müsaitliğine göre devam edileceği belirtildi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

“Bugün saat 10.29'da Türk bayraklı KAFKAMETLER gemisinden AAKKM'ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin Karadeniz Ereğli’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür. Gemi kaptanının olaydan önce Karadeniz Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği bilgisi alınmıştır. Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamamış ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamamıştır. Anılan bölgeye, kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır. Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir. Temruk Rusya’dan aldığı 1542 ton feerosilikon yükünü Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır.”


Yaptırdıkları tekne mezarları oldu Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi