Yunan Sahil Güvenlik'e göre, 46.000 dwt'luk ARINA 1'e 10 Şubat'ta rotasından ayrılarak Sakız Adası'ndaki demirleme yerine doğru yola çıkması emredildi. Bunun üzerine Özel Görev Birimi, otomatik tüfeklerini çekerek gemiye çıktı ve gemide arama yapmaya başladı.

Birim, kaptan, baş makinist ve kendi istekleri dışında alıkonulduğu iddia edilen 3 kişiyi kıyıya çıkardı. Kaptan, sorgusunun ardından Filipinli bir kaptanı, Filipinli bir mühendisi ve bir Yunan mühendisi kaçırma suçlamasıyla tutuklandı. Üç kişi, bir alıcının müfettişi olarak gemiye gelmişti.

Kaçırılan üç kişi, kaptanın kendilerini, mürettebatın ihtiyaçlarını karşılamak için kendi istekleri dışında yağlayıcı ve temizlikçi olarak işe aldığını bildirdi. Kaptan daha sonra geminin Avrupa limanlarına uğramasını engelleyen ParisMoU yasağından kaçmak için yola çıktı.

Gemi, denetim sırasında tespit edilen 42 eksiklik nedeniyle Eylül 2023'te 83 gün alıkonuldu. Gemi, onarım için Dubai'ye gitmesi şartıyla serbest bırakıldı. Bunun yerine gemi Türkiye'ye doğru yola çıktı ve bu noktada Ocak 2024'te Paris MoU, şartlara uyulmaması ve geminin onarılmaması nedeniyle gemiye kalıcı bir yasak getirdi.

Yunan medyasına göre, gemi sahipleri gemiyi bir Yunan birliğine satmayı planlıyordu. Gemi, satış ve teslim işlemlerinin tamamlanacağı Türkiye'ye doğru yola çıktı. Alıcı, devir tamamlanmadan önce gemiyi incelemeleri için üç kişiyi gönderdi.

Tankerin kaptanının üç müfettişe gemiyi İzmir'deki bir demirleme yerine taşıyacağını ancak bunun yerine denize açıldığını ve mürettebat ihtiyaçlarını karşılamak için üç kişiyi gemide tutacağını söylediği bildirildi. Kaptan gemiyi Mısır'a götürmeyi planlıyordu.

Manş Denizi’nde mülteci botu battı: 4 kişi hayatını kaybetti Manş Denizi’nde mülteci botu battı: 4 kişi hayatını kaybetti

Gemide tutuklu bulunan Yunan mühendis, Yunanistan Denizcilik Bakanlığı'nın operasyon merkeziyle temasa geçerek olayı bildirdi. Yunan Sahil Güvenliği, cumartesi günü Sakız Adası'nın yaklaşık 4 deniz mili batısındayken gemiyi bir devriye botuyla durdurdu.

Yunan makamları, kaptanı Ceza Kanunu'nun "kaçırma" ile ilgili 322. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklayarak tankeri gözaltına alırken, savcılık soruşturması sürüyor.

Editör: Haber Merkezi