Mozambik'in Maputo Limanı’ndan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Al Hamriyah Limanı’na kömür taşıyan Bangladeş bandıralı "MV Abdullah" adlı yük gemisi, Hint Okyanusu’nda Somali uyruklu oldukları değerlendirilen korsanlar tarafından kaçırıldı.

58000 dwt'lik Abdullah adlı dökme yük gemisine çıkan korsanların, fidye taleplerinin karşılanmaması halinde mürettebatı ölümle tehdit ettikleri öğrenildi. Ancak hükümet yetkilileri henüz gemiye çıkanlarla temas kuramadıklarını ve iletişim kurulmadan önce geminin güvenli bir bölgeye götürülmesini beklediklerini belirttiler. 

Yerel medyaya konuşan bazı hükümet yetkilileri, mürettebatın güvenli bir şekilde geri dönmesi için hükümetin tüm kademelerinde ve Hindistan dahil uluslararası ortaklar aracılığıyla her şeyin yapıldığını söyledi. Ancak medyada yer alan ve aile üyelerine mürettebatın hayatının tehdit altında olduğunun söylendiğine dair haberler hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını belirttiler.

Medyada yer alan haberlerde Abdullah'ın baş zabitinin aileye gönderdiği mesajda korsanların "fidye ödenmezse mürettebatın teker teker vurularak öldürüleceğini" söylediği belirtiliyor.

Aile üyelerinden gelen doğrulanmamış medya raporları da korsanların mürettebata geminin serbest bırakılması için hükümetten 5 milyon dolar istediklerini söylediğini belirtti. Raporlara göre gemide 22 korsan olduğuna inanılıyor ve mürettebat aile üyelerine korsanların "ağır silah ve mühimmata" sahip olduğunu söylüyor.

Mürettebat, korsanların cep telefonlarına el koyduğunu bildirmeden önce aileleriyle iletişim kurabiliyordu. Mürettebatın toplandığı ve telefonları alınarak bir odaya kilitlendiğini söylediler. Ancak şirket yetkilileri geminin ele geçirilmesinden bir gün sonra çarşamba sabahı kısa bir temas kurabildiklerini ve mürettebatın güvende ve fiziksel olarak zarar görmemiş olduğunu söyledi. Gemide 23 Bangladeşli mürettebat bulunuyor.

Bangladeş Deniz Ticareti Zabitleri Derneği yerel basına yaptığı açıklamada, korsanların AIS sinyalini ve geminin izlenmesini sağlayacak diğer sistemleri devre dışı bırakmalarına rağmen, uluslararası kaynakların da kullanılmasıyla geminin yerini Somali'nin yaklaşık 170 deniz mili doğusunda tespit edebildiklerini söyledi. Başlangıçta gemi sadece 5 knot hız yaparken çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde hızını 11 ila 14 knot arasında arttırdığını bildirdiler. Abdullah, Aralık 2023'te el konulduktan sonra Ruen adlı dökme yük gemisinin götürüldüğü aynı genel bölge olan Somali'nin Garakad şehrine gidiyor gibi görünüyor.

Mevcut verilere dayanarak geminin bugün Somali'ye varacağı tahmin ediliyor. 

Gemi Mozambik'ten 58.000 ton kömürle BAE'ye doğru yola çıkmıştı. KSRM Group'un (Kabir Steel and Rerolling Mill) bir bölümü olan SR Shipping Line yetkilileri hükümetle yakın koordinasyon içinde olduklarını söyledi. Yetkililer, salı günü öğlen saatlerinde gemi görevlilerinden gemiye çıkıldığını öğrenmelerinin ardından uluslararası makamları bilgilendirdiklerini ifade etti.

Hükümet şu ana kadar sadece ikinci taraflar aracılığıyla iletişim kurulduğunu söyledi. Bir başka Bangladeş gemisi olan Jahan Moni'nin Aralık 2010'da kaçırıldığı kaydedildi. Mürettebatın 100 gün sonra sağ salim kurtarıldığı belirtildi.

Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor Singapur açıklarında iki tankerde yangın: Mürettebat aranıyor

Son 15 yıldır Hint Okyanusu'nun batısında deniz güvenliğini gözetleyen AB operasyonu EUNAVFOR Atalanta, bünyesindeki gemilerden birinin şu anda bulkeri takip ettiğini bildirdi. Operasyon komutanlığı, operasyonun liderliğini üstlendiklerini ve hem Bangladeşli hem de Somalili yetkililerle temas halinde olduklarını söyledi. Ayrıca, 2024 yılında daha önce iki gemi kaçırma girişimini engellemeyi başaran Hindistan Donanması da dâhil olmak üzere ortaklarıyla koordinasyon halindeler. Geminin Somali kıyılarına doğru seyrettiğini ve "eylemin devam ettiğini" belirttiler.

Editör: Haber Merkezi