Ocean Network Express (ONE), 30 Eylül'de sona eren mali yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı döneminde 5,5 milyar dolar olan net kârının sadece 187 milyon dolara düştüğünü gördü.  Dahası, ONE'ın dönem kârı, sefer sonuçlarının kırmızıya kaymasıyla sadece 58 milyon dolara düştü. Altı aylık dönemde ONE %96'lık bir düşüşle 700 milyon dolar net kâr elde etti, ancak "azalan talep nedeniyle navlun piyasasındaki bozulma nedeniyle" önceki yıl 15 milyar dolar olan vergi sonrası tüm yıl kârının 851 milyon dolar olmasını beklediğini açıkladı. ONE, önümüzdeki iki çeyrekte faaliyet zararı yazmayı bekliyor ve altı aylık dönem için -191 milyon dolar kar öngörüyor. ONE, "Yoğun sezonun başlamasına rağmen kargo hareketlerinde güçlü bir toparlanma olmadı, yeni inşa edilen gemilerdeki artış nedeniyle arz-talep dengesi yumuşadı ve kısa vadeli navlun seviyeleri yükseliş eğilimini sürdüremedi" bilgisini verdi.

Bu çeyrekte elde edilen toplam gelir hem kısa vadeli hem de uzun vadeli faiz oranlarındaki düşüşü yansıtacak şekilde, bir önceki yılki 9,4 milyar dolara kıyasla yalnızca 3,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sıkı kapasite yönetiminin bir sonucu olarak, ONE'ın ana transpasifik ve Asya-Avrupa ana hatlarındaki yük faktörlerinin %95 ve %92 gibi saygın kullanım seviyelerine ulaşmasına rağmen, fiyatlar düşmeye devam etti. Kaldırma miktarı bir önceki yıla göre %7 artarak 3.087.000 TEU olurken, ortalama fiyatlar TEU başına 3.232 $'dan 1.150 $'a düştü. Kuzey Amerika'da kargo hareketi Ağustos ayında bir miktar ivme gösterdi, ancak zayıf genel tüketim ve diğer faktörler karşısında sürdürülebilirlikten yoksun kaldı. Avrupa'da kademeli bir toparlanma eğilimi oldu, ancak bu kargo talebinde tam anlamıyla bir toparlanmaya yol açmadı.

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

Alphaliner verilerine göre ONE, 1,7 milyon teu kapasiteli 225 gemilik filosuyla okyanus taşımacılığı lig tablosunda altıncı sırada yer alıyor ve 515.000 teu'luk bir sipariş defterine sahip. Bu yıl uzun dönemli kiraladığı altı adet 24.000 teu ultra büyük gemiden ikisini teslim aldı. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi