2014 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Gemi Mühendisliği eğitimi almış Teknik Üniversitelileri bir araya getirerek meslek hayatında dayanışma sergileme amacıyla kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği (İTÜ-GİMDER) faaliyetlerine devam ediyor.

Dernek geleneksel hale gelen Mezunlar Günü etkinliğini bu yıl 26 Mayıs’ta İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirecek.

Etkinlik programı kapsamında, 10. Geleneksel Mezunlar Günü’nde mezunlar adına konuşmayı 20. yıl mezuniyet beratı takdim edilecek olan Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş yapacak.

Etkinliklerden ‘Nostalji Dersi’ni ise bu yıl Suat Hayri Aka verecek. Geçmişte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı müsteşarlığı görevinde de bulunan Suat Hayri Aka, 1994-2006 yılları arasında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde Gemi İşletmeciliği ve Denizcilik Ekonomisi dersleri verdi.

İkinci el tanker fiyatları istikrarını koruyor İkinci el tanker fiyatları istikrarını koruyor

Mezunlar Günü kapsamında İTÜ Gimder Onur Ödülleri verilecek. Etkinlikte müzik dinletisi de yer alacak.

İTÜ GİMDER’den yapılan açıklamada, mezunların ve ailelerinin 10. Geleneksel Mezunlar Günü’ne katılma çağrısında bulunuldu.

 İTÜ GİMDER, resmi olarak 2014 yılında kurulmuş gibi görünse de, aslında kökleri 2001 yılından bu yana faaliyet gösteren Gemi Mühendisliği Kulübü’ne dayanıyor. 2001 yılında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş olan Gemi Mühendisliği Kulübü, kurulduğu günden bugüne fakülte öğrencileri arasındaki iletişimi artırmak, mesleki ve sosyal etkinlikler ile öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak gibi temel konuları görev edindi. İTÜ GİMDER düzenli olarak mezun buluşmaları, mezun-öğrenci mentorluk dayanışma projesi, ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar desteği, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ne eğitim amaçlı gemi ekipmanları bağışı ve geleneksel mezunlar günü gibi devamlılığı olan projeler yürütüyor.

Geleneksel mezunlar günü etkinliği, yıllardır süregelen mezun buluşmalarını dernek çatısı altında düzenli bir organizasyon haline getirme amacıyla ilk olarak derneğin kuruluşunun ardından düzenlendi. İlk gününden bu yana fakülte yönetimiyle iş birliği halinde sponsorların da desteğiyle düzenlenmeye devam eden mezunlar günü etkinliği kapsamında fakülte mezunlarının 10. 20. ve 30. yıl mezuniyetleri kutlanıyor. 40. 50. 60. ve 70. yıl mezuniyetleri ise İTÜ Günü kapsamında İTÜ Rektörlüğü tarafından ayrı bir törenle kutlanıyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi