Yunan ve Çinli armatörler yeni gemi siparişlerinde liderlik için yarışıyor. Xclusiv brokerlik şirketine göre, dört ana gemi kategorisinde (dökme yük gemileri, tankerler, konteyner gemileri ve LNG taşıyıcıları) Çin'in sipariş defteri 544 siparişe ulaşırken, onu 525 siparişle Yunanistan takip ediyor.

Slovenya'nın deniz kuvvetleri gemisi Desan Tersanesi'nde yenilenecek Slovenya'nın deniz kuvvetleri gemisi Desan Tersanesi'nde yenilenecek

Japonya 435 siparişle üçüncü sırada yer alırken, bu rakam sıralamada dördüncü olan Singapur'dan yaklaşık 200 daha fazla. Xclusiv'e göre, Japon siparişlerinin yaklaşık %33'ünün (144 gemi) Çin tersanelerine verilmiş olması oldukça ilginç. Güney Kore tersaneleri de Japon siparişlerinden pay alırken (81 gemi), Filipinler'deki Tsuneishi Cebu tersaneleri 21 bulker siparişi, Vietnam'daki Huyndai ise 16 Japon tankeri siparişi aldı.

Rakamlar kısaca Japon armatörler ile Çinli tersaneler arasında artan bir güvene işaret ediyor. Japonların Çin tersanelerine verdiği siparişler 2023'te neredeyse iki katına çıktı ve 2024'ün ilk dört ayında şimdiden 12 yeni sipariş (6 dökme yük gemisi ve 6 gaz tankeri) verdiler.

Editör: Haber Merkezi